A halottak között legkevesebb 56 civil van, akiket az RSF katonái két nap alatt öltek meg Um Kadadah településen, melyet nemrég foglaltak el, írja a The Guardian.
A támadások etnikai alapon történtek, és súlyosbítják a két éve tartó polgárháborúban amúgy is tapasztalható humanitárius katasztrófát.
Egészségügyi dolgozókat is lemészároltak
A Zamzam nevű menekülttáborban az RSF teljesen megsemmisítette az utolsó működő egészségügyi rendelőt, amelyet a Relief International üzemeltetett. Az ENSZ szerint az egész orvosi személyzet meghalt.
A szervezet szerint ez „egy célzott támadás volt minden egészségügyi infrastruktúra ellen”, hogy ellehetetlenítsék az ellátást a belső menekültek számára.
A támadások során az RSF földi és légi csapásokat indított több irányból, felgyújtva épületeket Zamzamban és Abu Shouk táborban is. A Yale Egyetem Humanitárius Kutatóintézete több tucat felperzselt struktúrát azonosított műholdfelvételek alapján.
Több mint száz áldozat, köztük gyermekek és segélymunkások
Az ENSZ szerint az április 11-én indult támadássorozat során legkevesebb száz ember halt meg, köztük több mint húsz gyermek és kilenc segélymunkás. El Fasher városában további legkevesebb hetven halálos áldozatról számolt be a hadsereg. A pontos számok nem ellenőrizhetők, mivel a térségben nincs működő internetkapcsolat.
David Lammy brit külügyminiszter megdöbbentőnek nevezte a híreket, és a keddi londoni Szudán-konferencián ígéretet tett a civilek védelmének előmozdítására. A találkozón húsz ország és nemzetközi szervezet vesz részt, és várhatóan a figyelem a korábban az RSF-et támogató Egyesült Arab Emírségekre irányul. Az Egyesült Államok előző és jelenlegi adminisztrációja is népirtásként jellemezte az RSF tetteit, miközben a szudáni hadsereget is civil lakosság elleni támadásokkal vádolta. A múlt héten Szudán hivatalosan beperelte az Emírségeket a hágai Nemzetközi Bíróságon, azzal vádolva őket, hogy közvetve felelősek a Darfúrban elkövetett népirtásban.
Kate Ferguson, a Protection Approaches társigazgatója szerint a mostani, a menekülttáborok elleni összehangolt támadás „az a rettegett offenzíva lehet, amelytől mindannyian tartottunk”. Szerinte ez a népirtás és emberiesség elleni bűncselekmények újabb hullámát indíthatja el, és azonnali nemzetközi válaszreakciót igényel.

A szudáni konfliktus eddig több tízezer ember életét követelte, több mint 12 millióan kényszerültek elhagyni otthonukat, az ENSZ szerint jelenleg a világ legnagyobb humanitárius válsága zajlik az országban.