Ferenc pápa elődje, XVI. Benedek még életében lemondott a pápai trónról. A legutóbbi pápa, aki hivatalában, pápaként halt meg, II. János Pál volt, aki 2005-ben hunyt el. A katolikus egyházban a pápa halálát nemcsak bejelentik, hanem különleges ceremóniák is kísérik. Ezek egy része a középkorig nyúlik vissza, és évszázadok óta ugyanúgy ismétlődik, más elemeket viszont az idők során módosítottak. A halál beálltát a kamerlengó, vagyis a bíborosi kamara vezetője hitelesíti. Régen ez úgy történt, hogy ezüstkalapáccsal háromszor megkopogtatták a pápa homlokát, miközben hangosan szólították meg a keresztségi nevén. Ha nem érkezett válasz, a pápa halott volt. Ma már ezt az eljárást nem alkalmazzák. II. János Pál halálát például EKG-val erősítették meg, de a kamerlengó továbbra is háromszor kimondja a néhai pápa polgári nevét. II. János Pál esetében Karol Jozef Wojtyla, Ferenc esetében Jorge Mario Bergoglio.

Fotó: Damien Meyer/AFP
A halál megerősítését követően a kamerlengó lezárja a pápa lakosztályát, megsemmisíti a halászgyűrűt és a pápai pecsétet, amelyek a hivatalos dokumentumok hitelesítésére szolgálnak. Ezeket korábban kalapáccsal törték szét, ma csupán bekarcolják őket. Ez jelzi, hogy az adott pápa hatalma végérvényesen megszűnt.
A pápa halálát gyászidőszak követi
A pápa halálát kilencnapos gyászidőszak, a novendiale követi, amelynek során imák és misék zajlanak nap mint nap. II. János Pál testét először a Clementina-teremben ravatalozták fel a Vatikán dolgozói számára, majd átszállították a Szent Péter-bazilikába, ahol milliók álltak sorban, hogy leróják tiszteletüket. Az egész világ figyelte a ravatalozás képeit, a tömeg hömpölygését a bazilika előtt.

Fotó: AFP
Ferenc pápa azonban még életében egyszerűsítette a saját temetési rítusait. Lemondott a kétlépcsős ravatalozásról, egyetlen virrasztást hagyott jóvá, és kérte, hogy testét ne emeljék ki a koporsóból, hanem nyitott fedelű koporsóban helyezzék el. Ezzel is hangsúlyozni kívánta, hogy ő elsősorban Róma püspöke, és nem uralkodó. Temetése tehát visszafogottabb lesz, mint II. János Pálé, de a tiszteletére oda látogató hívők így is rengetegen lesznek.
A temetésen százezrek búcsúztak a pápától
A pápa temetésére négy–hat nappal a halála után kerül sor. II. János Pál búcsúztatásán mintegy háromszázezer hívő és száz világi vezető, köztük amerikai elnökök, európai kormányfők és közel-keleti uralkodók vettek részt a Szent Péter téren.
A szertartást Joseph Ratzinger bíboros vezette, aki később maga is pápa lett, XVI. Benedek néven.
A háromkoporsós temetési forma – ciprusfa, ólom és tölgy – szimbolikus jelentéssel bírt.
A ciprusfa a szerénységet és alázatot jelképezi, emlékeztetve arra, hogy a pápa, bár az egyház vezetője, emberként élte életét. Az ólomkoporsó légmentesen zár, ami a pápa örök spirituális örökségét és az egyház folytonosságát szimbolizálja. A tölgyfa a méltóságot és az erőt képviseli, védelmet nyújtva a belső koporsóknak, és jelképezve a pápa hatalmát és az egyház szilárdságát.
Ferenc pápa azonban ezt megváltoztatta. Kérésére őt egyetlen, cinkbetétes fakoporsóban temetik el.