A CDU és az SPD közötti megállapodással megszületett a fekete-vörös koalíció új kormányprogramja, amely jelentős változásokat ígér Németország jövőbeni gazdaság- és migrációs politikájában. A megállapodás részleteiről Thorsten Frei, a CDU vezető politikusa és Friedrich Merz kancellárjelölt egyik legfontosabb bizalmasa beszélt, a Bildnek.

Új gazdaságpolitikai irány
A koalíciós szerződés egyik kulcsfontosságú eleme a gazdasági növekedés beindítása, amelyre a kormány a recesszióval sújtott országban nagy hangsúlyt kíván fektetni. Ennek érdekében adópolitikai változtatások révén kívánják ösztönözni a beruházásokat, valamint tehermentesíteni a kis- és közepes jövedelmű háztartásokat.
Frei szerint „a több nettó a bruttóból” – az egyik fő célkitűzés, hogy a polgárok ténylegesen is érezzék a változásokat a pénztárcájukban. Ugyanakkor elismerte: komoly kihívás, hogy az emelkedő egészségügyi, nyugdíj- és ápolási költségek ne vezessenek további szociális járulékemelésekhez. A kormány célja, hogy hosszabb távon az aktív nyugdíjkorhatár emelésével enyhítse a társadalombiztosítási rendszerek terheit.
Szigorúbb migrációs intézkedések
A migrációs politika terén az új koalíció radikálisabb fellépést ígér. A tervek szerint a jövőben visszautasításokra kerül sor a német határokon, valamint új típusú „kiutasítási központokat” hoznának létre a kitoloncolási folyamatok felgyorsítása érdekében.

Thorsten Frei megerősítette: a jövőben rendszeres visszatoloncolások várhatók Afganisztánba és Szíriába is. Szerinte az előző év végén végrehajtott hazatelepítési akciók bizonyították, hogy a gyakorlatban is lehetséges az ilyen jellegű eljárások végrehajtása – a kormány pedig ezt a jövőben szélesebb körben kívánja alkalmazni.
240 ezer kiutasításra kötelezett: nekik következményekkel kell számolniuk
A német hatóságok jelenleg mintegy 240 ezer olyan személyt tartanak nyilván, akiknek jogilag el kellett volna hagyniuk az országot. Ebből körülbelül kétszázezer ember ideiglenes tartózkodási engedéllyel rendelkezik. Frei szerint ezek az emberek túlestek a jogi eljárásokon, így az ítéleteknek érvényt kell szerezni:
A jogállamiság nem lehet csak papíron létező fogalom – ha megszületik egy döntés, azt végre kell hajtani.
A CDU a választások előtt világossá tette, hogy évente legfeljebb ötvenezer menekültet fogadna be. Ezt a célkitűzést a koalíciós megállapodás is fenntartja. A kormány kizárólag azoknak kíván védelmet biztosítani, akik valóban jogosultak rá – mindenki mást visszafordítanak vagy kiutasítanak.