A háború kitörése óta több olyan korrupciós ügyre is fény derült, amelyben az ukrán vezetés egyik vagy másik magas rangú tisztségviselője volt érintett. 2023-ban az ország első agrárpolitikai és élelmiszerügyi miniszterhelyettese, valamint a korábbi gazdasági miniszterhelyettes bukott le, miután a Nemzeti Korrupcióellenes Hivatal (NABU) és a Korrupcióellenes Speciális Ügyészség (SAPO) egy 1,7 millió dollárnak megfelelő nagyságrendű sikkasztási ügyet tárt fel.

A hatóságok szerint a miniszterhelyettes egy vele kapcsolatban álló cégen keresztül a piaci értéket jelentősen meghaladó áron szerzett be humanitárius célokra olyan élelmiszert, amelyet a cég lengyel gyártótól vásárolt piaci áron.
A tisztviselő tisztában volt a termékek tényleges piaci értékével, mivel az állami statisztikai szolgálattól rendszeresen megkapta a vonatkozó adatokat
– írta hivatalos közleményében a NABU.
Arról is tudott, hogy ukrán gyártóktól is lehet termékeket vásárolni, de szándékosan figyelmen kívül hagyta ezt a tényt
– tették hozzá.
Egy másik ügyben, amelyben az agrárpolitikai miniszterhelyettes mellett a volt gazdasági miniszterhelyettes is részt vett, török gyártóktól szereztek be élelmiszert. A gazdasági miniszterhelyettes elrejtette a jobb ajánlatokra vonatkozó bizonyítékokat és nyomást gyakorolt a tisztségviselőkre, hogy fogadják el az ajánlatot, illetve a kiállított számlákat.
Olekszij Reznyikov volt védelmi miniszternek szintén egy korrupciós botrány miatt kellett távoznia a posztjáról. Mint kiderült, az ukrán kormány negyvenmillió dollár értékben százezer darab aknavetőgránátot rendelt és fizetett ki, ám ezekből egyetlen egy sem érkezett meg.
2024-ben Mikola Szolszkij agrárminiszter volt kénytelen lemondani, miután kiderült, hogy korábban több éven keresztül egy állami földek jogtalan adásvételét bonyolító csoport tagja volt. A hatóságok szerint a tizenkéttagú, tisztségviselőkből és üzletemberekből álló csoport háborús veteránoknak adta át az érintett területeket azzal a feltétellel, hogy bérbe adják azokat néhány magáncégnek. A földek eredeti tulajdoni lapjait megsemmisítették.
Zelenszkij a korrupció és a kétes üzletek irányítója
Bár Volodimir Zelenszkij ukrán elnök 2019-ben többek között épp a korrupció letörésével kampányolva nyerte meg az ukrán elnökválasztást, a korrupciós gyanú a legközvetlenebb környezetét sem kerüli el. Felesége, Olena Zelenszka például híresen odavan a dizájner darabokért, legyenek azok ruhák vagy ékszerek. Például míg férje az ENSZ közgyűlésén vett részt New Yorkban, a háborúban álló, porig rombolt ország first ladyje a luxusmárkák üzleteit látogatta sorra.
További érdekes jelenség, hogy bár Ukrajnát gyakorlatilag a nyugati segélyek tartják a víz színén, a kelet-európai ország az utóbbi időben igencsak bevásárolt amerikai államkötvényekből. Ez pedig felveti annak gyanúját, hogy az elvben a szenvedő lakosságnak szánt összegek a gyakorlatban az Egyesült Államokba jutnak vissza.
Míg Brüsszel továbbra is mentegeti az ukrán vezetést és dicséri Zelenszkij korrupció felszámolása érdekében tett lépéseit, úgy tűnik, az amerikaiaknál már betelt a pohár.
Percenként 4,6 millió dollárt költünk, miközben azon gondolkodunk, adjunk-e még több pénzt Ukrajnának, hogy elpazarolja
– fogalmazott Tommy Tuberville republikánus szenátor a Newsmax amerikai hírtelevíziónak adott interjúban.
Borítókép: Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és felesége (Fotó: Anadolu via AFP)