Egyre feszültebb hangulat alakult ki Monfalconéban, mivel a muzulmánok nem hajlandók tiszteletben tartani a legfelsőbb bíróság döntését. Az északolasz település az elmúlt években arról vált híressé, hogy a bevándorló közösség nyíltan szembeszállt a helyi vezetéssel. Hiába próbálnak érvényt szerezni akaratuknak az olaszok, ezt már a törvényeken keresztül sem tudják megtenni. Monfalconéban a lakosság több mint 30 százaléka bevándorló, akik teljesen önkényesen, az olasz törvények mellőzésével élik életüket a településen. Anna Cisint, Monfalcone volt polgármestere, jelenleg a Liga európai parlamenti képviselője éveken keresztül eltökélten harcolt az illegális mecsetek bezárásáért. Akarata érvényesítéséért azonban egészen a legfelsőbb hatóságokig kellett elmennie.

Fotó: AFP
Április elején az olasz sajtó arról tájékoztatott, hogy a közigazgatási ügyekért felelős Államtanács megerősítette, hogy minden illegális mecsetként működő kulturális központot fel kell függeszteni. Hangsúlyozza, hogy senki, még a radikális iszlamisták sem állhatnak a törvények felett. Úgy tűnt, sok éves küzdelmek árán a helyi vezetésnek sikerült elérnie, hogy a településen élők végre tiszteletben tartsák a törvényeket.
A muzulmán közösség, azonban nyíltan megtagadta a bíróság döntését.
Monfalcone mindkét illegális mecsete ugyanúgy működik, ahogyan korábban. Aggasztó a muzulmán közösség reakciója. Kijelentették, hogy amikor az olasz jogszabályok konfliktusba kerülnek az iszlám törvényekkel, akkor ők a saríát, azaz az iszlám jogrendszert veszik figyelembe.
Ez annak a jele, hogy a radikalizmus olyan szintre jutott, hogy megkérdőjelezi a jogállamiság alapjait
– kommentálják azt olasz lapok.
Olaszországban tehát vannak olyan bevándorlók, akik úgy vélik, hogy az olasz törvények csak akkor érvényesek, ha nem ütköznek a saríával. Ilyen például a Monfalconeban élő radikális iszlám közösség, amely nyíltan megtámadta az Államtanács határozatát.
A Darus Salaam és a Baitus Salat iszlám kulturális központ mecsetként való működése évek óta vita téma a településen. A hosszú jogi csata és a jogerős döntés ellenére, amely megtiltja ezen épületek istentiszteleti helyként való használatát, a közösségek ragaszkodnak ahhoz, hogy az iszlám jog érvényesüljön.
Ez nem csupán egy városrendezéssel kapcsolatos vita, hanem összetettebb kérdés. Az olasz jogrendszer tiszteletben tartásáé és a más vallásúak beilleszkedéséé a társadalmi rendszerbe. Valójában egész Olaszországot érinti mindaz, ami jelenleg Monfalconéban zajlik. Kérdés, hogy megtehetik-e az idegenek, hogy párhuzamos közösségbe szerveződjenek és figyelmen kívül hagyják az állam törvényeit.
Anna Cisint volt polgármester szerint a társadalmi rend felforgatása zajlik Monfalconéban. A Liga politikusa elfogadhatatlannak nevezte a kialakult helyzetet és a baloldalt vonja felelősségre, amiért cserébe néhány szavazatért Olaszországba csalogatta és kedvezményekben részesítette a bevándorlókat. Azt is hangsúlyozta, nem engedhetik meg, hogy olyan területek alakuljanak ki az országan, ahol az olasz törvényektől eltérő jogrend van érvényben.
Borítókép: Muszlimok imádkoznak Monfalconéban (Fotó: AFP)