Az OpenAI egy japán befektetési csoporttal fejleszti ki a „mesterséges szuperintelligenciát”

Egy japán befektetési csoport bejelentette ambiciózus tervét egy „mesterséges szuperintelligencia” (ASI) kifejlesztésére – egy olyan mesterséges intelligenciára, amely meghaladja az emberi intelligenciát. A vállalat célja a startupok történetének legnagyobb tőkebevonása a kezdeményezés finanszírozására.

Forrás: The Guardian2025. 04. 02. 5:20
Egy „OpenAI” logó az emberi szemre vetítve Fotó: Joel Saget Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az OpenAI közölte, hogy 40 milliárd dollárt gyűjtött össze egy finanszírozási körben, ami a legnagyobb tőkebevonás, amelyet egy startup valaha is végrehajtott – írja a The Guardian.

A illustration photo show the SoftBank LOGO is displayed on a mobile phone in Suqian, Jiangsu province, China on March 29, 2025. (Photo by Guo Dexin / CFoto / CFOTO via AFP)
A SoftBank-logo látható egy mobiltelefonon (Fotó: CFoto Guo Dexin)

Az OpenAI szerint a japán SoftBank befektetési csoporttal kötött partnerség „lehetővé teszi számunkra, hogy még tovább feszítsük az AI-kutatás határait”, és hozzátették, hogy ez „megnyitja az utat az AGI (mesterséges általános intelligencia) felé”, amelyhez „hatalmas számítási teljesítményre van szükség”.

A SoftBank azt mondta, hogy az emberi intelligenciát felülmúló „mesterséges szuperintelligenciát” (ASI) szeretné megvalósítani, és az OpenAI az a partner, amely a legközelebb áll e cél eléréséhez.

A SoftBank először tízmilliárd dollárt, majd bizonyos feltételek teljesülése esetén 2025 végéig további 30 milliárd dollárt fektet az OpenAI-ba. Az OpenAI azt is bejelentette, hogy egy nyitottabb generatív AI-modellt épít, mivel a nyílt forráskódú térben egyre nagyobb konkurenciát jelent a DeepSeek és a Meta.

Az OpenAI korábban hevesen védte a zárt, szabadalmaztatott modelleket, amelyek nem teszik lehetővé a fejlesztők számára, hogy az alaptechnológiát úgy módosítsák, hogy az AI-t saját céljaikhoz igazítsák.

(FILES) OpenAI CEO Sam Altman attends a talk session with SoftBank group Chairman and CEO Masayoshi Son in Tokyo on February 3, 2025. OpenAI on March 31, 2025 said it raised $40 billion in a new funding round that valued the ChatGPT maker at $300 billion, the biggest capital-raising session ever for a startup. (Photo by Yuichi YAMAZAKI / AFP)
Az OpenAI vezérigazgatója, Sam Altman részt vesz egy beszélgetésen a SoftBank csoport elnökével és vezérigazgatójával (Fotó: AFP/Yuichi Yamazaki)

Már régóta gondolkodtunk ezen, de más fejlesztések elsőbbséget élveztek. Most fontosnak érezzük, hogy megtegyük

– mondta az OpenAI vezérigazgatója, Sam Altman.

Az OpenAI és a zárt modellek védelmezői – köztük a Google – gyakran kárhoztatták a nyílt modelleket, mint amelyek kockázatosabbak és sérülékenyebbek a rosszindulatú és nem amerikai kormányzati felhasználásra. Elon Musk, az OpenAI korábbi befektetője felszólította az OpenAI-t, hogy „térjen vissza azzá a nyílt forráskódú, biztonságra összpontosító, jót szolgáló erővé, ami egykor volt”.

A nagyvállalatok és a kormányok vonakodnak az olyan mesterségesintelligencia-modelleket használni, amelyek felett nincs ellenőrzésük, különösen, ha az adatbiztonság aggodalomra ad okot. A Meta és a DeepSeek lehetővé teszi a vállalatok számára, hogy letöltsék és módosítsák modelljeiket.

A Meta vezérigazgatója, Mark Zuckerberg ebben a hónapban közölte, hogy a Llama elérte az egymilliárd letöltést. A DeepSeek alacsonyabb költségű R1 modellje pedig ez év januárban megrengette a mesterséges intelligencia világát.

Borítókép: Egy OpenAI-logó az emberi szemre vetítve (Fotó: AFP/Joel Saget)
 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.