Az OpenAI közölte, hogy 40 milliárd dollárt gyűjtött össze egy finanszírozási körben, ami a legnagyobb tőkebevonás, amelyet egy startup valaha is végrehajtott – írja a The Guardian.

Az OpenAI szerint a japán SoftBank befektetési csoporttal kötött partnerség „lehetővé teszi számunkra, hogy még tovább feszítsük az AI-kutatás határait”, és hozzátették, hogy ez „megnyitja az utat az AGI (mesterséges általános intelligencia) felé”, amelyhez „hatalmas számítási teljesítményre van szükség”.
A SoftBank azt mondta, hogy az emberi intelligenciát felülmúló „mesterséges szuperintelligenciát” (ASI) szeretné megvalósítani, és az OpenAI az a partner, amely a legközelebb áll e cél eléréséhez.
A SoftBank először tízmilliárd dollárt, majd bizonyos feltételek teljesülése esetén 2025 végéig további 30 milliárd dollárt fektet az OpenAI-ba. Az OpenAI azt is bejelentette, hogy egy nyitottabb generatív AI-modellt épít, mivel a nyílt forráskódú térben egyre nagyobb konkurenciát jelent a DeepSeek és a Meta.
Az OpenAI korábban hevesen védte a zárt, szabadalmaztatott modelleket, amelyek nem teszik lehetővé a fejlesztők számára, hogy az alaptechnológiát úgy módosítsák, hogy az AI-t saját céljaikhoz igazítsák.

Már régóta gondolkodtunk ezen, de más fejlesztések elsőbbséget élveztek. Most fontosnak érezzük, hogy megtegyük
– mondta az OpenAI vezérigazgatója, Sam Altman.
Az OpenAI és a zárt modellek védelmezői – köztük a Google – gyakran kárhoztatták a nyílt modelleket, mint amelyek kockázatosabbak és sérülékenyebbek a rosszindulatú és nem amerikai kormányzati felhasználásra. Elon Musk, az OpenAI korábbi befektetője felszólította az OpenAI-t, hogy „térjen vissza azzá a nyílt forráskódú, biztonságra összpontosító, jót szolgáló erővé, ami egykor volt”.
A nagyvállalatok és a kormányok vonakodnak az olyan mesterségesintelligencia-modelleket használni, amelyek felett nincs ellenőrzésük, különösen, ha az adatbiztonság aggodalomra ad okot. A Meta és a DeepSeek lehetővé teszi a vállalatok számára, hogy letöltsék és módosítsák modelljeiket.
A Meta vezérigazgatója, Mark Zuckerberg ebben a hónapban közölte, hogy a Llama elérte az egymilliárd letöltést. A DeepSeek alacsonyabb költségű R1 modellje pedig ez év januárban megrengette a mesterséges intelligencia világát.