A TASZSZ orosz hírügynökség jelentése szerint Szergej Nariskin elsősorban azt követeli, hogy Ukrajna hivatalosan is mondjon le a NATO-tagságról, és ismerje el az Oroszország által annektált területeket az Oroszországi Föderáció részeként. Ezek között szerepel a Krím, valamint a 2022-es, nemzetközileg el nem ismert népszavazások után Oroszországhoz csatolt Luhanszk, Donyeck, Herszon és Zaporizzsja megyék, írja a Merkur.

Orosz feltételek: semlegesség, „nácitlanítás” és törvények eltörlése
Nariskin hangsúlyozta, hogy a békemegállapodás kulcsfeltétele egy „atomfegyvermentes, semleges Ukrajna”, valamint az ország „demilitarizálása és nácitlanítása”. Továbbá követelte a 2014-es színes forradalom után elfogadott „diszkriminatív törvények” eltörlését is. A Kreml évek óta hivatkozik az úgynevezett „nácitlanításra”, mint az invázió egyik indokára – ezt az érvelést azonban a nyugati országok és Ukrajna is élesen elutasítja.
A hírszerzési vezető hozzátette: a béke megkötéséhez elengedhetetlen lenne Oroszország jelenlegi területi határainak elismerése. Ez különösen vitatott pont, hiszen Oroszország nem gyakorol teljes ellenőrzést az általa igényelt ukrán területek felett, kivéve a Krímet.
Moszkva–Washington-párbeszéd: pozitív jelek és nyugati bírálatok
Szergej Nariskin pozitívan nyilatkozott a Moszkva és Washington közötti újraindult párbeszédről, amelynek keretében Steve Witkoff amerikai különmegbízott és Vlagyimir Putyin többórás megbeszélést folytatott Szentpéterváron április 11-én.

Witkoff szerint a találkozó „lenyűgöző” volt, és elmondása alapján Putyin nem csupán tűzszünetet, hanem tartós békét szeretne elérni.
A Kreml szóvivője, Dmitrij Peszkov megerősítette, hogy Moszkva és Washington komolyan dolgozik egy lehetséges megállapodáson. Ugyanakkor élesen bírálta Berlin, Párizs és London kormányait, azzal vádolva őket, hogy fegyverszállítással csak elhúzzák a háborút. Ezzel szemben az EU és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök továbbra is kitartanak amellett, hogy a békéhez erőpozícióból kell tárgyalni, és elutasítják az orosz vádakat.
A jelenlegi orosz álláspont tehát továbbra is kemény: Ukrajnának területi és politikai engedményeket kellene tennie, cserébe a háború befejezéséért. Ezek a feltételek azonban egyelőre rendkívül távol állnak a kijevi és nyugati állásponttól.