Zaharova: Kijevnél van a labda

Oroszország készen áll arra, hogy folytassa a tárgyalásokat Ukrajnával a rendezés alapelveiről, egy esetleges békeegyezmény időkeretéről, és akár egy ideiglenes tűzszünet életbelépéséről is. Többek között erről beszélt heti tájékoztatóján Marija Zaharova, aki az isztambuli béketárgyalások részleteiről is szólt, valamint azt hangsúlyozta, hogy Ukrajnának és az Európai Uniónak a háború folytatása az érdeke. Az orosz külügyi szóvivő a Magyar Nemzet kérdésére válaszolva elmondta: Putyin és Trump közvetlen egyeztetése egyértelmű hatással van a békefolyamatokra.

2025. 05. 21. 9:45
Marija Zaharova Forrás: mid.ru
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Május 11-én Vlagyimir Putyin elnök javasolta, hogy május 15-én Isztambulban haladéktalanul és előfeltételek nélkül folytassák a közvetlen kétoldalú béketárgyalásokat, amelyeket 2022 tavaszán Kijev nyugati nyomására szakított meg – kezdte az orosz–ukrán háborúról szóló összefoglalóját Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő heti sajtótájékoztatóján.

háború
Háború: Oroszország kész a tárgyalások folytatására Ukrajnával. A képen Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő Fotó: AFP

A kijevi rezsim a szokásos hisztérikus módon reagált. Volodimir Zelenszkij, ragaszkodva a saját népének káros, a hosszú távú és tartós békét megakadályozó politikájához, és politikai show-t rendezve, továbbra is diplomáciai illemtől távol álló nyilvános vádakkal illette országunk vezetését és az orosz delegációt.

– mondta Marija Zaharova heti sajtótájékoztatóján. 

Az orosz külügyi szóvivő felidézte, hogy Zelenszkij rendkívül sok időt szánt arra, hogy döntsön Ukrajna részvételéről az orosz elnök által javasolt tárgyalásokon. „Végtelenül konzultált európai megbízottjaival, akik nyíltan igyekeztek megakadályozni a közvetlen párbeszéd újrafelvételét velünk, miközben a tárgyalások állítólagos torpedózásának felelősségét Moszkvára próbálták hárítani” –  fogalmazott Zaharova. 

Oroszország kezdeményezte a fogolycserét

Zaharova közölte:

Ez azonban nem sikerült nekik. Az egyetlen, amit elértek, az volt, hogy pszichológiai nyomást gyakoroltak a delegációnkra, amely Vlagyimir Putyin elnök bejelentése szerint május 15-én megérkezett Isztambulba, és felkészült a tárgyalásokra az ukrán képviselőkkel. 

Az orosz külügyi szóvivő úgy fogalmazott, hogy az ukránok „naivan azt hitték, hogy a tárgyalások elhalasztásával Moszkvát rákényszeríthetik, hogy teljesen elálljon a tárgyalástól, de a Zelenszkij által rendezett show teljes kudarccal végződött.”

A május 16-án tartott közel kétórás tárgyalások során több megállapodás született Oroszország és Ukrajna között, többek között a három év legnagyobb fogolycseréjéről – ezer fogoly ezer fogolyért – és arról, hogy mindkét fél írásbeli javaslatot terjeszt be a jövőbeli tűzszünetről.

 Emellett felvetődött egy újabb orosz–ukrán találkozó lehetősége is. 

A fogolycsere ötlete Oroszországtól indult, és a mi delegációnk vezetői terjesztették elő. Senki más nem próbálhatja magának tulajdonítani ezt az eredményt.

– fogalmazott az orosz külügyminisztérium szóvivője.

Az oroszok megerősítették szándékukat az ukrajnai helyzet rendezésére

Vlagyimir Putyin orosz elnök és Donald Trump telefonbeszélgetéséről Zaharova azt mondta:

Az Egyesült Államok vezetői őszinte és tartalmas eszmecserét folytattak az Ukrajnát övező jelenlegi helyzetről és a konfliktus politikai rendezésének lehetséges útjairól, figyelembe véve az isztambuli megbeszélések eredményeit.

Az orosz külügyi szóvivő hangsúlyozta, hogy az orosz fél megerősítette elkötelezettségét a végleges és méltányos rendezés mellett. Zaharova elmondta, hogy ezzel kapcsolatban Moszkva javasolni fogja Kijevnek, hogy dolgozzon ki egy memorandumot a jövőbeli békeszerződésről. A szóvivő kiemelte azt is, hogy „a konfliktus megoldása felé haladva a feleknek tisztában kell lenniük azzal, hogy ez a cél nem érhető el a konfliktus alapvető okainsk kezelése nélkül.”

Az orosz külügyi szóvivő arról beszélt, hogy számos részletet kell még egyeztetni, meg kell fogalmazni a rendezés alapelveit, meg kell állapítani a békeegyezmény időkeretét, és ha a többi paraméterről is megállapodnak, ideiglenes tűzszünetet kell életbe léptetni. 

Készen állunk arra, hogy folytassuk a tárgyalásokat Ukrajnával ezekről a kérdésekről. Trump elnök teljes mértékben elfogadta ezt a megközelítést. Most Kijevnél van a labda. 

– emelte ki. 

Zaharova: Kijev és az Európai Unió célja a háború folytatása

A szóvivő szerint a döntéshozatal szempontjából a jelenlegi egy kritikus pillanat, „tekintettel az eddig tapasztalt hisztérikus és ellentmondásos nyilatkozatokra, lépésekre és intézkedésekre.”

Zelenszkij korábbi békevágyáról szóló spekulációit konkrét tettekkel kell alátámasztani. Nem várunk józan ítélőképességet a Bankovaja utcából (ukrán elnöki hivatal), de reméljük, hogy az állam fennmaradására irányuló ösztön fog győzni, és Kijev konstruktív álláspontot fog elfoglalni

– mondta, felidézve, hogy a tárgyalások után Zelenszkij és európai támogatói azonnal az Oroszország elleni szankciók szigorítását követelték. 

Ismét felcsendült a régi dallam, miszerint Oroszországban nem lehet megbízni, és »meg kell büntetni« azért, mert nem tartotta be a harmincnapos tűzszüneti ultimátumot, amelyet Kijev és EU-szponzorai a rendezés felé tett lépésként próbáltak eladni 

– mondta Zaharova, hangsúlyozva, hogy

Oroszország nem reagál ultimátumokra.

Az orosz külügyi szóvivő szerint Kijev és az Európai Unió nem érdekeltek a békekötésben.

Őket nem érdekli a béke. Más céljuk van: mindenáron haladékot adni az ukrán fegyveres erőknek, hogy újjáépíthessék katonai kapacitásaikat és folytathassák az Oroszországgal szembeni konfrontációt.

– mondta Zaharova, hozzátéve: 

Ez eszembe juttatja a nyugatiak narratíváját, miszerint háború idején nem lehet tárgyalni. Akkor ki folytatja a háborút? Ki követ el naponta bűncselekményeket civilek ellen? Párizs, Berlin, London és a kollektív Brüsszel tartsa ezt szem előtt, én pedig ott leszek, hogy ne felejtsék el.

– mondta. 

Putyin és Trump közvetlen tárgyalása egyértelmű hatással van a békefolyamatra

Az amerikai elnök több mint aktívan elemzi és érti az Ukrajna körüli helyzetet

 – válaszolta a Magyar Nemzet kérdésére Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője. 

Mind az Ukrajna körüli helyzetet, mind a külföldi kollégáival folytatott tárgyalásokat egyértelműen a felek által megvitatott megállapodások végrehajtásának szándékával folytatják. Emellett folyamatosan beszélnek a helyzet megoldásának szükségességéről

– fogalmazott, kiemelve, hogy egyértelmű a közvetlen befolyás a békefolyamatokra. 

Utasításokat adnak alkalmazottaiknak, adminisztrációjuknak, diplomatáiknak. Javaslatokat tesznek, jelentéseket készítenek. Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke említette a válság okainak felszámolásának szükségességét, és nem csak a helyzet felszínes megközelítéséről. A helyzet valódi, mélyreható megértése újabb bizonyíték arra, hogy közvetlen befolyásról van szó.

Borítókép: Marija Zaharova (Forrás: Mid.ru)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.