Hozzátette:
Izrael felelőtlen palesztin-, szíriai és libanoni politikája az egész régiót kényszeríti bele egy végtelen és ismétlődő ellenségeskedésbe
A csúcstalálkozónak otthont adó Irak elnöke, Abdullatif Rasíd azt emelte ki megnyitó beszédében, hogy országa ellenzi azon „kísérleteket”, amelyek „bármilyen körülmények között és bármilyen ürüggyel” kitelepítenék saját területeiről a palesztin népet. Hozzátette, hogy Irak hozzá fog járulni a régió újjáépítést célzó alaphoz, 20 millió dollárt fizet be Gáza és hasonló összeget Libanon javára. A záródokumentumban arra kérték a világ országait, valamint a nemzetközi pénzügyi szervezeteket, hogy mielőbb járuljanak hozzá az alaphoz.
Mahmúd Abbász palesztin elnök felszólította a Gázai övezetet irányító iszlamista szervezetet, a Hamászt, hogy mondjon le a terület felett gyakorolt hatalomról, és más militáns csoportokkal együtt adja át fegyvereit a Palesztin Nemzeti Hatóságnak.
Abdel-Fattáh esz-Szíszi egyiptomi elnök elmondta, hogy Donald Trump amerikai elnöktől várja, hogy „a béke megszilárdításáért dolgozó vezetőként, nyomásgyakorlással” tegyen meg minden szükséges erőfeszítést a gázai fegyvernyugvás elérése érdekében, miután Izrael bejelentette, hogy fokozni kívánja a Gáza ellen indított offenzíváját. Az egyiptomi elnök szerint a tűzszünet előfeltétele lenne egy olyan „politikai folyamat elindításának”, amely Trump közvetítésével és irányítása alatt jöhetne létre.
Szíszi elmondta azt is, hogy országa egy nemzetközi konferencia megrendezését tervezi Gáza újjáépítése érdekében, és visszautalt arra, hogy a márciusban Kairóban megtartott Arab Liga- csúcstalálkozón elfogadott terv szerint a Gázai övezetet a lakosság kitelepítése nélkül kell újjáépíteni.
Humanitárius válságtól tartanak
Felszólalt az Arab Liga csúcstalálkozóján Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök is, aki beszédében arra figyelmeztetett, hogy
a Gázában 2023 októbere óta tartó rendkívül súlyos humanitárius válság több mint 50 ezer ember halálát okozta, a sebesültek száma 100 ezer, kétmillió embernek pedig el kellett menekülnie otthonából.
Ő is állást foglalt amellett, hogy nemzetközi nyomásgyakorlással érjék el, hogy Izrael leállítsa le a fegyveres konfliktust Gázában, lehetővé téve a humanitárius segélyek teljes és korlátlan bejutását is a palesztinok lakta területekre.
Hozzátette, hogy Spanyolország javasolni fogja az ENSZ közgyűlésének, hogy kérje ki a Nemzetközi Büntetőbíróság nyilatkozatát arról, Izrael eleget tesz-e nemzetközi kötelezettségeinek, miközben fenntartja a segélyek blokádját.