Parajdi katasztrófa: egy egész közösség megélhetése került kilátástalan helyzetbe

Súlyos természeti katasztrófa sújtja Parajdot: a megáradt Korond-patak vize betört a híres sóbányába, amely Székelyföld egyik leglátogatottabb turisztikai látványossága volt. A bánya szinte teljesen víz alá került, a helyszínt életveszélyesnek nyilvánították. A tragédia nemcsak Parajd idegenforgalmát bénította meg, hanem rengeteg helyi lakos megélhetését is bizonytalanná tette – sokan ugyanis kizárólag a bányából és az ahhoz kapcsolódó vendéglátásból éltek.

2025. 05. 28. 15:23
Így ömlik be a víz a parajdi sóbányába Forrás: Youtube
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ahogy arról lapunk beszámolt, a parajdi sóbánya jelenlegi helyzete rendkívül súlyos: a heves esőzések következtében a Korond-patak megduzzadt, és a medrét védő geofólia megsérült, ami miatt jelentős mennyiségű víz ömlik a bányába. 

Parajdi katasztrófa: Egy egész közösség megélhetése került kilátástalan helyzetbe (Forrás: Youtube képkivágás)
Parajdi katasztrófa: egy egész közösség megélhetése került kilátástalan helyzetbe (Forrás: YouTube képkivágás)

A vízhozam másodpercenként elérte az 50 köbmétert, és a bánya hét szintje már megtelt vízzel. A helyszínen dolgozók evakuálták a berendezéseket és munkagépeket, és a területet életveszélyesnek nyilvánították.

A helyi hatóságok és a bányát üzemeltető Salrom vállalat igyekeznek menteni a menthetőt, de a helyzet továbbra is kritikus – számolt be a Maszol.

Két fő irányban próbálnak megoldást találni: egyrészt a bánya megmentésére és a víz kiszivattyúzására, másrészt egy országos kampány indítására a turizmus fellendítése érdekében, mivel a helyi közösség 85–90 százaléka a turizmusból él – írta a Világgazdaság.

Parajdi katasztrófa: egy egész közösség megélhetése került kilátástalan helyzetbe

A helyi közösség és a hatóságok mindent megtesznek a bánya megmentése és a turizmus újraindítása érdekében, de a helyzet továbbra is kritikus, és a megélhetés veszélybe került.

A turizmusból élők körében egyre nagyobb a bizonytalanság. Többen is aggodalmukat fejezték ki a parajdi sóbányát sújtó válság kapcsán. 

Egy helyi vendéglátós lapunknak elmondta: jelenleg egyetlen vendégük sincs, és nem egyedi esetről van szó – a környék szinte minden vendéglátóegysége hasonló problémákkal küzd. A turisták sorra mondják vissza a korábban lefoglalt szállásokat és programokat.

„Nekünk szerencsére van egy másik vállalkozásunk is, így valamennyire talpon tudunk maradni. De nagyon sokan vannak, akik kizárólag a vendéglátásból éltek, és most gyakorlatilag egyik napról a másikra elveszítették a jövedelmüket” – mondta. Majd így folytatta:

Ismerek olyan családot, akik a nyugdíjas évekre eladták a házukat Magyarországon, ők csak ebből éltek (vendéglátásból). Most ők is kilátástalan helyzetben vannak. Magyarországon nincs házuk, eladták. El vannak  keseredve, hogy végül is egy lapra tettek fel mindent, nem is tudják megmondani mi lesz.

Hozzátette: 

Nagyon szomorú hangulat volt. Tegnap délután tömeg jelent meg a bányabejárat előtt. Sokan megsiratták, hogy odaveszett egy ekkora kincs.

Parajd polgármestere, Nyágrus László a Magyar Nemzet megkeresésére úgy nyilatkozott, jelenleg a vészhelyzetet 15 nappal meghosszabbították, a hatóságok folyamatosan dolgoznak a vízszivárgás megfékezésén. A közösség és a hatóságok együttműködése kulcsfontosságú a bánya megmentésében és a térség gazdaságának helyreállításában.

Nyágrus László szerint jelenleg a legfőbb cél a bánya egyes tárnáinak megmentése, hogy azokat a jövőben – amennyiben a körülmények engedik – újra meg lehessen nyitni. Mint fogalmazott, a helyzet rendkívül kritikus, és egyelőre teljesen bizonytalan, hogy sikerrel járnak-e.

A bánya jövője mellett a helyiek megélhetése is kérdésessé vált. A polgármester elmondása szerint jelenleg nincs kidolgozott forgatókönyv arra az esetre, ha a helyreállítás nem jár eredménnyel. Egyelőre nem tudni, milyen módon lehetne pótolni azt a jövedelmet, amelyet eddig a bánya biztosított.

Közben továbbra is ömlik a megduzzadt Korond-patak vize a parajdi sóbányába, és szerdán várhatóan a létesítmény turisták által látogatható részét is eléri. A Hargita megyei önkormányzat válságstábot hozott létre a turizmus megmentésére.

Borítókép: Parajdi sóbánya helyzete (Forrás: YouTube)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.