Kudarcba fulladhat Brüsszel támadása Magyarország ellen

Az uniós miniszterek megvitatják, hogy szükség van-e szankciókra Magyarországgal szemben a jogállamiság helyzete miatt, de jelenleg nincs meg hozzá az ehhez szükséges többség – közölte egy uniós diplomata. Úgy tűnik, kudarcba fulladhat Brüsszel támadása Magyarország ellen, nem érvényesülhet egyetlen szankció sem.

2025. 05. 27. 10:22
Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen Fotó: CARL COURT Forrás: POOL
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az uniós miniszterek megvitatják, hogy szükség van-e szankciókra Magyarországgal szemben a jogállamiság helyzete miatt. Az EU-ügyekért felelős miniszterek kedden Brüsszelben ülnek össze, hogy a 7. cikkely szerinti eljárás részeként meghallgassák a magyarországi demokrácia és jogállamiság helyzetét, amelynek eredményeként Magyarország szavazati jogai felfüggesztésre kerülhetnek – írja az Euronews.

Az uniós miniszterek megvitatják, hogy szükség van-e szankciókra Magyarországgal szemben a jogállamiság helyzete miatt. Fotó: AFP
Az uniós miniszterek megvitatják, hogy szükség van-e szankciókra Magyarországgal szemben a jogállamiság helyzete miatt (Fotó: AFP)

Az Európai Parlament szankciókat szorgalmazott Magyarország ellen

Az eljárás 2018–ban indult, amikor az Európai Parlament szankciókat szorgalmazott Magyarország ellen a jogállamiság állítólagos megsértése miatt, különösen az igazságszolgáltatás és a médiaszabadság területén. A tanács ezt követően nyolc alkalommal tárgyalta a kérdést, de soha nem tette meg a következő lépést a 7. cikk szerinti eljárás megindításához, amelynek részeként a tagállamokat szankciókról szóló szavazásra hívnák fel.

Számomra egyértelmű, hogy ebben a szakaszban nem rendelkezünk a szükséges szavazatokkal

 – mondta a diplomata, hozzátéve, hogy nem tudja, lesz-e valaha is hajlandóság a további lépésekre.

A 7. cikkely szerinti meghallgatásokon Magyarország beszámol a jogállamiság helyzetéről, majd a többi tagállam beavatkozhat, kérdéseket tehet fel és problémákat vethet fel. 

„Úgy gondolom, hogy néhány tagállam fel fogja vetni a kérdést. Nem tudom megmondani, hogy pontosan hogyan fogják megvitatni” – mondta a diplomata, hozzátéve: „A cél most az, hogy a tanácsnak friss információkat és képet adjunk a magyarországi helyzetről.”

A 7. cikk szerinti eljárás két szakaszból áll: az első szakaszban a tagállamok meghallgatásokat szerveznek, hogy pontos képet kapjanak a kérdéses ország helyzetéről. A második szakaszban a tanács dönthet az esetleges szankciókról. A legszigorúbb szankció – amelyet gyakran nukleáris opcióként emlegetnek – a tagállam szavazati jogának felfüggesztése. 

A szankciókról a tagállamok csak az érintett ország kivételével, egyhangúlag dönthetnek. 

Alternatív megoldásként, ha a tagállamok nyolcvan százaléka egyetért, Magyarországot megfeddhetik az uniós jogállamiság elveinek tartós megsértése miatt. 

Jelenleg egyik lehetőség sem élvez egyértelmű többséget – mondta a diplomata.

Korábban Robert Fico szlovák miniszterelnök egyértelművé tette, hogy meg fogja akadályozni a Magyarország megbüntetésére irányuló kísérleteket. 2024 januárjában a szlovák politikus kijelentette, hogy amíg hivatalban van, soha nem fogja hagyni, hogy egy országot megbüntessenek azért, mert kiáll a nemzeti szuverenitása mellett. Más országok is elutasíthatják Magyarország szankcionálását.

Magyarország korábban a 7. cikkely szerinti eljárást politikai boszorkányüldözésnek nevezte.

Borítókép: Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.