Míg Európában és a Biden-adminisztráció alatt az Egyesült Államokban azt hangoztatták, hogy Ukrajnának meg kell nyernie ezt a háborút, a magyarok voltak az egyetlenek, akik a kezdetektől a béke mellett szólaltak fel – hívta fel a figyelmet Orbán Viktor miniszterelnök a Ben Shapirónak adott interjúban. Magyarics Tamás, az ELTE professor emeritusa szerint Donald Trump amerikai elnök nagyobb távolságot tart az ukránoktól, mint elődje, és az amerikaiak köztudottan tárgyalnak az oroszokkal is, megpróbálják tető alá hozni a szankciók feloldásáról és a kereskedelmi kapcsolatok helyreállításáról szóló egyezményt.

Az amerikaiakat kissé zavarja, hogy az ukrajnai konfliktus elég sok figyelmet és erőforrást von el a fő fronttól, ami pedig Kína
– mutatott rá a szakértő.
Trump annak a politikájának megfelelően, hogy minden ország, illetve országcsoport vállaljon nagyobb felelősséget a saját biztonságáért, igyekszik áttolni Ukrajna finanszírozását Európára, az orosz–ukrán háború ugyanis Trump szemében európai ügynek minősül – magyarázta.
Ukrajnát lényegében már így is az Európai Unió finanszírozza.
Az ukránoknak egy fillérjük sincs, az ukránok jól megélnek belőlünk, nélkülünk nem tudnák fizetni a nyugdíjakat, nem tudnák fizetni az orvosaikat, a tanáraikat, az ukrán állam nem létezne nélkülünk, és az ukrán hadsereg sem. Az egész ukrán hadsereget az európaiak és amerikaiak finanszírozzák – mondta Orbán Viktor.
Az európai versenyképesség folyamatosan csökken, az energiaárak növekednek. Ez katasztrófa Európa számára, ezért a lehető leghamarabb véget kell vetnünk ennek. Ehhez pedig békére van szükség – tette hozzá.
A háború lezárásával kapcsolatban az amerikaiak többször is kifejtették különböző szinteken, hogy az ukránok követelései irreálisak, a NATO-tagság és a Krím félsziget visszacsatolása például egyáltalán nem opció. Viszont ugyanígy túlzónak tartják az orosz követeléseket is, ráadásul az Egyesült Államoknak nem is érdeke, hogy Oroszország túlzottan megerősödjön.
Amerika feltehetően egy olyan megállapodást szeretne, ami a jelenlegi frontvonalak mentén befagyasztaná a konfliktust, és a georgiai vagy a koreai megoldáshoz hasonló megegyezés születne, tehát egy de facto demarkációs vonal – húzta alá Magyarics Tamás.
Az amerikaiaknak ez azért is fontos, mert ha Oroszország nyer, az azt jelentené, hogy a nemzetközi határokat erővel meg lehet változtatni, ami Kína és Tajvan viszonya szempontjából lenne jelentős. Másrészt nem akarják Oroszországot Kína karjaiba lökni.