Brüsszel vagy hazudik, vagy téved

Az Európai Bizottság választ vár Kijevtől arra vonatkozóan, hogy miért korlátozza az újonnan elfogadott törvényük a korrupcióellenes szervezetek önállóságát. Ursula von der Leyen, a bizottság elnöke, aggodalmát fejezte ki a jogszabállyal kapcsolatban, és hivatalos magyarázatot kért az ukrán vezetéstől. A jogszabály elfogadása több nagyvárosban is utcai tiltakozásokhoz vezetett. Felmerül a kérdés: Brüsszel nem vette észre mi folyik Ukrajnában, vagy elferdítették az igazságot, amikor követendő példaként hivatkoztak az ukrán demokráciára?

2025. 07. 25. 11:08
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

2025. július 22-én az ukrán törvényhozás elfogadott egy új szabályozást, amelyet még aznap aláírt Volodimir Zelenszkij. A jogszabály értelmében a legfőbb ügyész jelentős befolyást kap a Nemzeti Korrupcióellenes Hivatal (NABU) és a Különleges Korrupcióellenes Ügyészség (SAPO) felett. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, hivatalos választ kért Zelenszkijtől a törvénnyel kapcsolatban. A bizottság szóvivője szerint Von der Leyen komoly aggályait fejezte ki, mivel a jogszabály gyengíti a független korrupcióellenes intézmények pozícióját. A döntés nyomán sokan utcára vonultak, azt állítva, hogy a törvény veszélybe sodorja az igazságszolgáltatás alapelveit és az átláthatóságot. A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) élesen bírálta Ukrajna új törvényét, amely csökkenti a korrupcióellenes ügynökségek függetlenségét.

Brüsszel és az ukrán nép is válaszokat vár
Brüsszel és az ukrán nép is válaszokat vár (Fotó: Anadolu/Danylo Antoniuk)

A brüsszeli politikusok, köztük Von der Leyen és Manfred Weber hosszú ideje hangoztatják, hogy Ukrajnának az EU-ban a helye és készen állnak az uniós csatlakozásra. A kérdés adott: a brüsszeli politikusok nem vették észre, mi folyik Ukrajnában, vagy elferdítették az igazságot, amikor követendő példaként hivatkoztak az ukrán demokráciára?

Marta Kos, az Európai Bizottság szomszédságpolitikáért és bővítésért felelős biztosa nyilatkozatot tett az Európai Unió bővítésével kapcsolatban. 

Sikerrel kell járnunk, és sikerrel is fogunk járni Európa egyesítésének következő szakaszában. Reális esélyünk van arra, hogy egy vagy több tagjelölt országot a célvonalhoz juttassunk még ebben a mandátumban

 – jelentette ki Kos biztos, hangsúlyozva az EU bővítésének fontosságát. Ezen kijelentés pedig igazodik a bíróság által elítélt Ursula von der Leyen szavaihoz, miszerint 2030 előtt, most már 2029-ra felvennék Ukrajnát az unióba. Mint mondta:

Feltétlenül meg kell tennünk a következő lépést Ukrajnával és Moldovával. Mindkét ország elvégezte a házi feladatát.

DEN HAAG - European Commission President Ursula von der Leyen, Ukrainian President Volodymyr Zelensky (l-r) at the start of a meeting of defense ministers from participating NATO countries on the defense industry. The Netherlands, for the first time in NATO's history of existence, is hosting a NATO summit. ANP JONAS ROOSENS netherlands out - belgium out (Photo by JONAS ROOSENS / ANP MAG / ANP via AFP)
A brüsszeli politikusok nem vették észre mi folyik Ukrajnában, vagy elferdítették az igazságot? (Fotó: ANP Mag/Jonas Roosens)

Zelenszkij a törvény védelmében elmondta: 

Mindannyiunknak egy közös ellensége van: az orosz megszállók. És ahhoz, hogy megvédjük az ukrán államot, kellően erős jogállamiságra van szükségünk, amely valódi igazságszolgáltatást garantál

– írja a The Brussels Times.

A The Kyiv Independent arról számolt be, hogy az OECD korrupcióellenes vezetője, Julia Fromholz már a jogszabály elfogadása előtt is arra figyelmeztetett, hogy a törvény veszélyt jelent Ukrajna nemzetközi hitelességére, sőt az OECD-hez való csatlakozásra is. Jogvédő szervezetek és az ukrán ellenzéki képviselők is bírálják a törvényt, szerintük a hatóságok célja a korrupcióellenes infrastruktúra szétverése. Ukrajna nemzetközi partnerei is aggodalmukat fejezték ki az új, vitatott törvény miatt.

Borítókép: Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.