Dömötör Csaba: Súlyos következménnyel jár a magyar gazdákra nézve az EU Ukrajnával kötött agrárkereskedelmi megállapodása

Súlyos következményekkel jár a magyar gazdákra nézve az Európai Bizottság Ukrajnával kötött agrárkereskedelmi megállapodása, mely szerint a korábbihoz képest jóval nagyobb mennyiségű gabonát, csirkehúst, tojást, mézet és más agrártermékeket kellene beengedni az uniós, illetve a magyar piacra – jelentette ki Dömötör Csaba, a Fidesz európai parlamenti képviselője Brüsszelben.

Forrás: MTI2025. 07. 02. 14:51
Forrás: Facebook/Dömötör Csaba
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Dömötör Csaba magyar újságíróknak nyilatkozva emlékeztetett: az Európai Bizottság hétfőn agrárkereskedelmi megállapodást kötött Ukrajnával, amivel – mint kiemelte – újabb lépést tett afelé, hogy megnyissa az EU piacait Ukrajna előtt, írja az MTI. 

EU
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével (Fotó: NurPhoto/AFP/Nicolas Economou)

A megállapodás kimondott célja, hogy előkészítse a teljes jogú uniós tagságot Ukrajna számára – hívta fel a figyelmet. Ennek érdekében meghatározzák, hogy egyes termékekből mennyit kell beengedni az EU-ba Ukrajnából vámmentesen – tájékoztatott. A pontos kvótákat még nem hozták nyilvánosságra, de a felek között létrejött korábbi szabadkereskedelmi megállapodáshoz képest jóval nagyobb mennyiségű gabonát, csirkehúst, tojást, mézet és más agrártermékeket kellene beengedni az uniós, illetve ennek megfelelően a magyar piacra. Ez súlyos következményekkel jár a magyar gazdákra nézve, jelentette ki.

Noha bejelentették, hogy Ukrajnának bizonyos uniós szabályokat át kellene vennie, név nélkül nyilatkozó uniós bürokraták bevallották, hogy senki nem fog ellenőröket küldeni Ukrajnába azért, hogy ellenőrizzék, hogy ez megtörténik-e. Ez azért sarkalatos kérdés, mert a Farm Europe brüsszeli elemzőintézet kimutatása szerint jelenleg legalább 68 olyan növényvédő szert használnak Ukrajnában, amelyeket az Európai Unióban már rég betiltottak, ráadásul génmódosított termelés is zajlik – hangsúlyozta.

Szavai szerint nem megkerülhető körülmény az, hogy a megállapodással nem az ukrán kistermelőket hozzák helyzetbe, hanem a több százezer hektáron gazdálkodó agrárholdingokat, melyek jelentős részben nyugat-európai, illetve amerikai óriáscégek és befektetési alapok tulajdonában vannak.

„A bizniszlehetőség az övék, a következményeket pedig viseljék az európai, így a magyar gazdák. Így nézne ki a terv, hát ne várják el, hogy mi ezt szeressük”– fogalmazott.

Dömötör emlékeztetett: a magyar gazdáknak már van tapasztalatuk a piacnyitásról. Az Európai Bizottság ugyanis 2022-ben egyszer már teljeskörűen megnyitotta a piacokat az ukrán mezőgazdasági termékek előtt, ami – mint fogalmazott – „óriási sokkot” okozott a kelet-közép-európai térségben. Lenyomta a felvásárlási árakat és jókora károkat okozott a magyar gazdáknak is. A magyar kormány ezért döntött úgy saját hatáskörben, hogy megtiltja a behozatalt – emelte ki Dömötör Csaba, majd hozzátette: a mostani megállapodással ezt is felülírnák, arra kényszerítve Magyarországot, hogy nyissa meg a piacait.

„Ezt a megállapodást Magyar Péter brüsszeli főnökei, szponzorai és jelölői hozták össze”– jelentette ki Dömötör Csaba, majd úgy folytatta: „a Tisza Párt elnöke felemelhette volna a szavát ez ellen, de nem tette. Nem jár ülésekre, a mostani szakbizottsági hét alatt is nyaralgat, azért mert tudja, hogy a cimborái majd szavaznak helyette. Brüsszeli pártja mindent intéz majd a háttérben. Ő meg majd legfeljebb letagadja az egészet, és hogyha valaki felveti egyáltalán ennek a megállapodásnak az ügyét, akkor jó vergődést kíván neki”.

Ettől függetlenül az Európai Bizottság tervei világosak: megmondták, hogy ebben a ciklusban be akarják fejezni a bővítési folyamatot Ukrajnával és még ezelőtt elkezdik megnyitni az európai piacokat az ország előtt – hívta fel a figyelmet. Ez még csak a kezdet, mert ha bekövetkezne a teljes jogú ukrán uniós tagság, akkor a jelenlegi szabályok alapján jelentősen, legalább 15-20 százalékkal csökkennének az agrártámogatások a jelenlegi tagországokban – mondta. Azért is akarják átalakítani úgy az agrártámogatási rendszert, hogy ez ne tűnjön fel – közölte.

„A Voks 2025 eredményeivel összhangban mi ezeket a terveket nem támogatjuk. Elfogadhatatlan, hogy az Európai Bizottság a gazdák, a magyar gazdák feje fölött akar megállapodást kötni, illetve köt megállapodást a gazdák kárára” – tette hozzá nyilatkozatában a Fidesz EP-képviselője.

Borítókép: Dömötör Csaba (Forrás: Facebook/Dömötör Csaba)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.