Több tagállam is elutasítja a költségvetési javaslatot

Bóka János szerint elhibázott és igazságtalan az Európai Bizottság által benyújtott új uniós költségvetési tervezet. A költségvetési javaslat jelenlegi formájában nemcsak Magyarország, hanem számos más tagállam számára is elfogadhatatlan, és újratárgyalásra szorul – jelentette ki a miniszter Brüsszelben.

Forrás: MTI2025. 07. 18. 12:02
Forrás: Fotó: Facebook/Bóka János
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A pénteki miniszteri tanácskozás előtt Bóka János élesen bírálta az Európai Bizottság által előterjesztett költségvetési javaslatot. A magyar kormány szerint a dokumentum ebben a formában „rövid időn belül el fog halni”, mivel nem biztosítja a források méltányos és objektív elosztását, miközben aránytalan előnyöket juttatna Ukrajnának és magának a bizottságnak.

A brüsszeli költségvetési javaslat több tagállam számára is elfogadhatatlan. Magyarország újratárgyalást sürget.
A brüsszeli költségvetési javaslat több tagállam számára is elfogadhatatlan. Magyarország újratárgyalást sürget.
Fotó: Facebook/Bóka János

A költségvetési javaslat fő nyertesei és vesztesei

A magyar uniós ügyekért felelős miniszter szerint a javaslat két egyértelmű nyertese Ukrajna és maga az Európai Bizottság. A testület tervei szerint a költségvetés mintegy ötöde – mintegy húsz százaléka – közvetve vagy közvetlenül Ukrajnába áramlana. 

Ez azt jelenti, hogy – Bóka szavaival – „minden ötödik adófizető eurói Ukrajnában kerülnének elköltésre”. Emellett a bizottság több mint kétezer új álláshelyet kívánna létrehozni, az ukrán csatlakozási folyamat felgyorsítása érdekében.

Ugyanakkor számos terület jelentős hátrányt szenvedne. Bóka szerint az európai mezőgazdaság komoly vesztese lenne az új tervezetnek, mivel csökkennének az agrártámogatások, azokat a kohéziós alapokkal vonnák össze. A miniszter úgy véli, a piacot már az ukrán mezőgazdaságra készítik elő.

A javaslat része a jogállamisági feltételrendszer megerősítése is, amely lehetővé tenné a tagállamok uniós forrásainak teljes felfüggesztését. 

Bóka János szerint ez az eszköz „már eddig is politikai célokat szolgált, és a jövőben is így fogják alkalmazni, amit Magyarország nem tud elfogadni”. A miniszter újságírói kérdésre válaszolva elutasította azt az állítást, hogy hazánk jelentős haszonélvezője lett volna az aktuális költségvetési ciklusnak. Mint mondta: 

A különböző kondicionalitási mechanizmusok miatt több forrás is felfüggesztésre került, politikai nyomásgyakorlás és zsarolás céljából, amit nem lehet pozitívumként értékelni.

Az új költségvetési javaslat újratervezésre szorul

A bizottság által javasolt kétezer milliárd eurós keret első ránézésre nagy összegnek tűnhet, ám Bóka rámutatott: ezek folyó áron értendők, így az infláció hatását nem veszik figyelembe. 

Ráadásul a büdzsé 10–12 százaléka a korábbi helyreállítási alaphoz kapcsolódó hitelek visszafizetésére és kamataira megy el, vagyis a ténylegesen mozgósítható források jóval szerényebbek.

A magyar kormány továbbra is azt az álláspontot képviseli, hogy az Európai Bizottságnak vissza kell térnie a tervezőasztalhoz. 

Ez az az üzenet, amit ma is elmondok a tanácsban

– fogalmazott Bóka János.

Borítókép: Bóka János (Fotó: Facebook/Bóka János)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.