Otthonunk, Európa címmel Csáky Pál európai parlamenti képviselő kötetté formálta az elmúlt öt évben közreadott írásait, interjúit, beszédeit.
Könyvét a trianoni centenárium, a rendszerváltozás 30. és uniós csatlakozásunk 15. évfordulója, valamint a folyó európai választási kampány különösen aktuálissá teszi, érdemes tehát a kötetet a nagy nyilvánosságnak is bemutatni.
Egyben jó lehetőség ez arra is, hogy szemügyre vegyük a szerző világunkról alkotott véleményét.
Már a borító is beszédes. Egy elmosódott, megkopott ikont ábrázol, ami utalás az Európa gyökereit jelentő római jog, görög filozófia, keresztény kultúra hármasára.
Fejezetcímei pedig (Otthonunk, Európa, Bukdácsoló Európa, Becsüljük meg önmagunkat, Hit nélkül elveszünk) korunk égető kérdéseit tárgyalják.
Csáky közéleti tárgyú novellákban, politikai korrajzokban invitálja közös gondolkodásra az olvasót, mégpedig azzal, hogy számos olyan kérdést tesz fel, amely minden olyan embert foglalkoztat, aki kicsit is odafigyel a környezetére.
Néhány XXI. századi felvetést hadd idézzünk ide, a teljesség igénye nélkül: Mit akarunk kezdeni önmagunkkal? Miről szóljon a jövőnk? Minden megvásárolható? Van-e európai identitás? Mit jelent ma európainak lenni?
A szerző persze nem kinyilatkoztat, hanem gondolkodásra késztet. Rövid, a saját dilemmáit is bemutató gondolatmeneteken keresztül, szinte kézen fogja olvasóját, és végigvezeti a globális világot, Európát, a Kárpát-medencét s szűkebb pátriáját, a Felvidéket érintő sorskérdéseken.
Nem árul zsákbamacskát, hanem elénk tárja szilárd értékrendjének kiskátéját, amelyekből most hadd emeljem ki a számomra legfontosabb témákat.
Megfogalmazása szerint a demokrácia erkölcs nélkül kiürül, eltorzul és a szabadság garantálása nélkül elveszíti értelmét.
Csáky az egészséges közerkölcsöt és műveltséget mint a népuralom fundamentumát határozza meg. S bár a gondolat-, szólás- és véleményszabadság szükséges, sőt nélkülözhetetlen feltétele a demokráciának, de hogy mindez szilárdan és kikezdhetetlenül biztosítva legyen a társadalomban, ahhoz morális alapon kell működnie.