– A 2010-es években, az akkor általam menedzselt Historica együttessel többször adtunk jótékonysági koncertet a holtmarosi gyermekotthonnak. E vendégszereplések alkalmával gyakran zarándokoltunk Marosvécsre, Wass Albert sírjához, végül az azon elhelyezett márványplakettet nekünk adományozták – árulta el Becs József, aki ennek apropóján, 2018-ban, tíz fővel megalakította a péceli Wass Albert Társaságot.
A válaszúti születésű irodalmár erdélyi síremléke szabálytalan formájú kőtömb, közepén az eredetileg bronzból készült emlékplakettel, amelyre a színesfémtolvajok többször is szemet vetettek. A további lopásokat megelőzendő a mester előbb márványból, majd egy, az eredetire hasonlító kompozitlemezből is megformázta az arcképet ábrázoló kör alakú műalkotást. A márványplakett egy, a marosvécsihez hasonló alakú kőtömbre erősítve azóta Pécel egyik közterületén, a Kálvin téren hirdeti a hányatott sorsú író-költő halhatatlanságát.
A lokálpatrióta alakulat – gróf Czegei Wass Albert emlékének ápolása, műveinek népszerűsítése mellett – más péceli civil szervezetekkel karöltve munkálkodik lakókörnyezetük minőségének javításán. Közösségi munkájuk szemmel látható eredménye az addig eléggé elhanyagolt Kálvin tér csinosítása, saját forrásból történő virágosítása, valamint a megújult közterület karbantartása, állagmegőrzése.

Itt található többek között az első világháborúban hősi halált halt péceliek emlékműve, amelyre utóbb rávésték a második világégés helyi áldozatainak nevét; de úgyszintén a Kálvin tér adott helyet a pozsonyi csata emlékére, a Nemzeti Érzelmű Péceliek Baráti Köre jóvoltából állított kopjafának is.
Az összefogás szép példájaként, a trianoni emlékévhez köthetően a Wass Albert Társaság talapzaton álló emléktáblát avatott, amelyen a szétszakított Nagy-Magyarország térképének rajza mellett két Apponyi Albert-idézet olvasható.

Fotók: Becs József
Az emléktábla közadakozásból, az alapjául szolgáló műkő pedig Kelemen György műkőkészítő-mester felajánlásával készült el. Az átadásra a gyászos évforduló emléknapján, idén június 4-én, ugyancsak az említett közterületen került sor. – A vírushelyzetre való tekintettel sajnos nem rendezhettünk nagyobb szabású ünnepséget, a mintegy kettőszáz-kettőszázötven megemlékező előtt Fábián Zoltán erdélyi születésű énekes-gitáros lépett fel, valamint Bagaméri László hagyományőrző barátunk előadásában hallhattunk néhány verset – emlékezett vissza az egyesület elnöke. Hozzátette: – Ugyancsak az emlékévhez kapcsolódóan álmodta meg Megyeri János szobrászművész valamint Kelemen György műkőkészítő-mester, hogy a tábla fölé, mintegy ráültetve helyezzék el gróf Apponyi Albert, a trianoni békediktátum tárgyalódelegáció-vezetőjének mellszobrát.