Kutatók éjszakája az MMA MMKI-ban

Idén online módon rendezik meg a Kutatók Éjszakája sokféle programját, amely Európa-szerte ismert, ingyenes eseménysorozat a tudomány és a kutatói életpálya népszerűsítésére. Az MMA Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézet évek óta rendkívüli művészeti programokkal készül az általános és középiskolás osztályok részére.

Magyar Nemzet
2020. 11. 22. 18:46
Asit Biswas és Julian Kirchherr szerint a világ valószínűleg legokosabb gondolkodói nagyrészt egyetemi tanárok Fotó: MTI
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

November 27-én délelőtt rendhagyó módon YouTube-csatornájukon várják az osztályokat az alábbi programokkal:

09.00–09.40 MOZGÁS ÉS KÉPZELET

Ajánlott korosztály: általános iskola alsó tagozat

Modern táncóra Taba Benjamin táncművésszel, aki a kortárs tánc befogadását megkönnyítő művészeti módszerek kutatásával foglalkozik.

A játékos feladatok során a képzeletünk segít minket ahhoz, hogy testünkben mozdulat születhessen. Nincs jó vagy rossz megoldás, mindenki a saját lehetőségei és képességei szerint oldja meg a feladványt, ami egy sajátos mozgáshoz vezet. A foglalkozás segít megismerni a testünket, egymásra figyelésre és testtudatra tanít, bevezet a tánc és a szabad mozgás világába.

Az órán való részvétel feltétele: egy internetes kapcsolattal rendelkező számítógép, kivetítő, és megfelelő tér szükséges a gyerekeknek, a kezüket oldalra kinyújtva ne ütközzenek egymásba.

10.00–10.40 KÉPES KRÓNIKÁK, AVAGY HOGYAN KELTSÜK ÉLETRE A TÖRTÉNELMET MOBILTELEFONUNK SEGÍTSÉGÉVEL (RAJZOS TÖRTÉNELEMÓRA)

Ajánlott korosztály: általános iskola felső tagozat, középiskola

Hogyan kerültek viking harcosok egy Szent István korát bemutató képregénybe? Vajon miért lett az egyik legvéresebb és legizgalmasabb negyven éve történelmünknek az első királyunk halála utáni időszak? Ki az a száműzött velencei nemes, aki később kétszer is magyar király lett? Hányan dolgoznak egy képregényen, mire kézbe kerül, és hogyan készül?

Németh Levente grafikusművész előadásában bemutatjuk, hogyan lehet egy képregénnyel és egy applikációval közelebb kerülni a magyar történelemhez.

Az órán való részvétel feltétele: egy internetes kapcsolattal rendelkező számítógép és kivetítő.

November 19-ig történő tanári regisztráció esetén az előadásban bemutatott képregény egy példányát megküldjük minden érdeklődő osztály részére, hogy élőben is kipróbálhassák az előadás során bemutatott applikációt. A regisztrációkat a [email protected] e-mail-címre várjuk az iskola pontos nevének és címének megjelölésével.

11.00–11.40 VERSET MONDANI MENŐ

Ajánlott korosztály: középiskolai osztályok, egyetem

Különleges irodalomóra Takács Bence Ervin vers- és prózamondó előadóművész, televíziós műsorvezető tolmácsolásában, aki a következő kérdéseket intézi a diákokhoz:

„Voltál már szerelmes? Csak egy kicsit? Érezted úgy, hogy most valami megváltozik, de nem találod rá és hozzá a szavakat? Voltál már szomorú? Bántott már meg valaki? Vagy éppen rosszalkodtál már egy rendeset azokkal, akiket szeretsz? És még mindig nem találod hozzá a szavakat? Pedig… a szó veszélyes fegyver, és vannak azok, akiknek a szó és szavaink forgatása, újragondolása és alkotása a hivatásuk, feladatuk egy életen át. Ők a költők, az írók, akik sokszor elírták már előlünk érzelmeinket, megírták már, hogyan is érdemes szeretni, látni, elesni és felkelni, harcolni, mérgesnek lenni, üvölteni, vagy éppen csendben maradni. Ők azok, főleg a szellemi társulat tagjai, akik a mankóink. Minden időben. Mert általuk és velük leszünk többek, nekik köszönhetően nem kell mindent olvasni, mindent elolvasni, csak érteni és lapozni őket, műveiket.” Előadása során személyes példákkal mutatja be, hogy a sokszor kevésbé könnyed út hogyan vezethet el mindenkit egy magasabb dimenzióba az élet minden területén. Bemutatja, hogy aki ma verset mond, fejből, az nem bolond, hanem egy trendi és követendő figura, akár Insta-sztár is lehet. Versekre fel, a versek által!

Az órán való részvétel feltétele: egy internetes kapcsolattal rendelkező számítógép és kivetítő.

12.00–12.40 TÁNCOS UTAZÁS A DIÓTÖRŐVEL

Ajánlott korosztály: általános iskola alsó tagozat

Windhager Ákos művelődéstörténész mesés zeneelemzése Csajkovszkij A diótörő című balettje alapján mutatja be, hogy a dallamok és azok foglalata, az egyes táncfajták szabadon felcserélhetők. Hallható majd induló és ugyanaz foxtrott táncként, később egy csodaszép keringő és annak tangóváltozata. A zenészek közreműködése révén játszva ismerhetik meg a gyerekek a táncokat, a ritmusokat és a hangszereket.

Az órán való részvétel feltétele: egy internetes kapcsolattal rendelkező számítógép és kivetítő.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.