A látogató az Internálás, zárt táborok, kitelepítés főmenüpontba belépve egy történelmi kereteket felvázoló idővonalat lát, amelynek segítségével a kommunista diktatúra kiépítésének és megszilárdulásának folyamatát tanulmányozhatja egészen a rendszer 1956-ban bekövetkezett válságáig. Ezt követően a magyar gulág egyes intézményei, az 1945–1953 között fennállt internáló- és kényszermunkatáborok, az 1950–1953 között működött zárt táborok és az 1951-ben lezajlott budapesti kitelepítés részleteinek megismerésében eligazító almenüpontokhoz jut. Ezekben az egyes résztémákhoz kapcsolódó fontosabb történéseket tartalmazó idővonalak, valamint az azokhoz tartozó bevezetők mellett többek között felelősök és elszenvedők életrajzai, a rabok és őreik által használt legfontosabb szavakat tartalmazó szlengszótár, táboradatlapok, továbbá egy kisfilm is segítik az intézményesített meghurcoltatás eszközeinek megismerését.

Fotó: Arady-Beöthy Péter
Szélesebb kitekintést kínál a Propaganda vs. valóság menüpont, amellyel a hangzatos kommunista szólamok és a kiábrándító valóság közötti kibékíthetetlen ellentétre világítanak rá. A Nemzetközi kitekintés menüpont a környező országok lágerrendszereinek történetét vázolja fel röviden.

Fotó: Arady-Beöthy Péter
A honlap készítői különösen fontosnak tartják, hogy az érdeklődők a meghurcoltak írásos visszaemlékezéseit, illetve interjúkban megosztott emlékeit is megismerjék. Az egyes résztémákhoz kötődő Te mit tettél volna? videókkal a páriasorba taszított ártatlan emberek sorsának átélését szeretnénk elősegíteni, a rabok szabadulás utáni hányattatásait pedig A rendszer nem enged menüpont segítségével idézik fel.
A látogatók a megemlékezéssorozathoz kapcsolódó eseményekről a Hírek menüpont alatt tájékozódhatnak.
A honlap látogatóinak a legteljesebb élményt a százszázalékos méretezési beállítás és a full HD (1920×1080) felbontás, ettől eltérő paraméterek esetén a teljes képernyős mód biztosítja.
Tanulmányi verseny
A Nemzeti Emlékezet Bizottsága országos tanulmányi versenyt is hirdet Magyar gulág 1945–1953 címmel, azért, hogy megismertesse a diákokkal a második világháború után berendezkedő kommunista diktatúra törvényeket felülíró, erőszakos hatalomgyakorlási módszereit, így az internálások, kitelepítések és kényszermunkatáborok történetét. A vetélkedő a magyar történelem olyan tragikus eseményeivel foglalkozik, amelyeket évtizedeken keresztül kényszerű hallgatás övezett; olyan honfitársaink sorsát kívánja bemutatni a fiatal generációnak, akiknek megpróbáltatásait hosszú ideig – egészen a diktatúra összeomlásáig – elpanaszolni sem lehetett. A versennyel a szovjet típusú totalitárius rendszerek áldozatainak szeretnének méltó emléket állítani.