– Egy apáca tanított meg harmóniumon játszani, s amíg fel nem kerültem Budapestre gimnáziumba, kántorizáltam

Rudolf trónörökös tragédiáját viszik színre a Margitszigeti Szabadtéri Színpadon
Júliusban mutatják be a musicalt, kettős szereposztásban.
– Egy apáca tanított meg harmóniumon játszani, s amíg fel nem kerültem Budapestre gimnáziumba, kántorizáltam
– mesélte Hormai József, megjegyezve: a fővárosban született, azonban gyerekkorát nagyszülőknél töltötte vidéken.
Budapesten sem adta fel a kántori szolgálatot, lévén magát kellett eltartania, ugyanis édesapja meghalt, édesanyja ágynak esett, ő pedig ismét rokonokhoz került.
– Rendszeresen elkértem magam osztályfőnökömtől, Piri nénitől, hogy megkereshessem a „betevőre valót”. Biztos furcsán hangzik, de temetésekből éltem – idézte fel, s azt is: nem tanult énekelni még ekkor sem. Ellenben muzsikát már annál inkább, amennyiben a zeneiskolában zongorát és szolfézst hallgatott.
S bár különösnek tűnhet, az énekléshez a síneken keresztül vitt az útja.
Az érettségit követően nem sokkal, húszesztendősen megnősült és Nagykanizsára költözött, ahol is vasutas vált az ifjú férjből. A határ közeli városban működött zeneiskola.
– Duci néni felvett ének szakra. Éjszaka szolgálatban voltam, reggel mentem skálázni – árulta el, hozzáfűzve: ekkoriban már fellépésekre is járt, méghozzá zeneiskolás társaival, a műsort pedig a szomszédos, murakeresztúri állomásfőnök konferálta.
– A kántorizálást sem hagytam abba, munka előtt, vasutas-egyenruhában szolgáltam a misén az orgona mellett. Mindeközben továbbtanult: elvégezte a vasúti tisztképzőt. 1969-ben már a Ferencvárosi pályaudvaron irányította a forgalmat.
– Böröndi Tibor, az állomásfőnök
mindig elengedett a fellépéseimre –
mondta.
Igazi fordulatot életében egy hirdetés hozott: az Állami Népi Együttes felvételt hirdetett énekkarába tenor szólamba. A próbaéneklés sikerült, így vált a vasutasból hivatásos énekes, úgynevezett karköteles szólista, 1968-tól hat esztendőn keresztül. Ilyetén minőségében lépett fel először az Erkel Színházban, ahol Ferencsik János dirigálásával kórusműveket adtak elő.
– Bejártuk a fél világot, olyan helyeken fordultunk meg, mint Líbia, Szíria, Mongólia, Észak-Korea.
Amelyek az akkori Magyar Népköztársasággal baráti viszonyt ápoltak.
A tanulást most már konzervatóriumban folytatta. No meg Szőnyi Ferenc tenoristához járt az Erkelbe, ahol a mester fogadta növendékeit.
– Mikó András főrendező egyszer benyitott az Erkel-szobába, ahol az oktatás folyt, és megkérte, énekeljek neki is egy-két áriát. Megtettem. A Carmenből a Virágáriát, a Varázsfuvolából a Képáriát. Miután meghallgatott, azt mondta: most zajlik az Erkelben a zeneakadémista végzőseinek vizsgája, mivel éppen üres a színpad, énekeljek ott is. Ezt szintén megtettem. A végén tapsviharban törtek ki a nézőtéren ülő növendékek, akikről nem tudtam, hogy ott vannak.
A főrendező így szólt: nyáron próbaéneklés az Operaházban, kíváncsi, vajon megállja-e a helyét azon is.
– Izgulva ugyan, de tét nélkül énekeltem a meghallgatáson – idézte fel a sorsdöntő eseményt, aminek végén azt közölték, majd értesítik.
– De én hallottam, ahogy kifelé menet Békés András rendező szólt a portásnak: ha egy Horváth József nevű tenorista ki akarna menni, ne engedjék.
Ez a bizonyos Horváth József természetesen ő volt, aki 1975. szeptember 1-jétől a Magyar Állami Operaház magánénekese lett.
Tíz esztendő alatt sztártenor vált belőle saját nevén, amely néven feleségül vette kolléganőjét, a korszak ünnepelt drámai szopránját, Rohonyi Anikót.
– 1985-ben három Horváth vezetéknevű tenorista volt az Operában, legfiatalabbként én változtattam meg a nevemet – magyaráztam.
46 főszerepet énekelt, közülük száz alkalommal Bánkot, amire külön büszke.
Amikor Beethoven Fidelióját egy nyugatnémet karmester vezényelte, a mester megjegyezte: ahol két ilyen Forestan van, mint Molnár András és Hormai József, eldicsekedhet az egész világon. Természetesen hívták az NSZK-ba.
– Mivel a gerincem nem hajlott, más ment helyettem próbát énekelni – árulta el. – Megpróbáltak beszervezni, amire nemet mondtam.
A Zeneakadémiát hatvanesztendősen végezte el, hogy taníthasson a Szent István Konzervatóriumban, ahol hetvenéves koráig tanszékvezető énektanárként oktatta az ifjúságot.
A stafétát fia viszi tovább, Hormai Balázs, a Niburta énekese, basszusgitárosa.
[embed]https://www.youtube.com/watch?v=KqY8z4jeLFw[/embed]
Júliusban mutatják be a musicalt, kettős szereposztásban.
Az MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum „Ragyogj! – Ékszerek ideje” című időszaki tárlatát októberi megnyitása óta közel hatvanezren tekintették meg.
A Hurts július 11-én ad koncertet a Budapest Parkban.
Húsz zenekar lép fel a ma kezdődő II. Budapest GipsyFesten.
Az Origo megtudta, ezért nem lesz nyárig helyettese Karácsonynak
Elfogyott az oroszok türelme, lebuktatták Ukrajnát
Val Kilmer utolsó napjairól szívszorító részletek láttak napvilágot
Óriási offenzívára készülnek az oroszok
Kitálalt Európa főboszorkánya a tavaszról: Ezeknek a csillagjegyeknek pozitív változásokat hoz
Friss jelentés bizonyítja: Ukrajna még sohasem függött annyira Magyarországtól, mint most
Pofon a FIFA-tól Marco Rossi válogatottjának, a románok is dühönghetnek
8 majonézes saláta húsvétra, ami tökéletes a sonka és a sültek mellé
Letartóztatta a bíróság a kiskorú örökbefogadott fiát sanyargató finn házaspárt
Lőw Zsolt nyilatkozata után most a felesége a téma Németországban
Hírek érkeztek az eltűnt zalaegerszegi kétéves kislányról
A Liverpool meccsén súlyos játékvezetői hiba történt, elismerték az illetékesek! + videó
Júliusban mutatják be a musicalt, kettős szereposztásban.
Az MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum „Ragyogj! – Ékszerek ideje” című időszaki tárlatát októberi megnyitása óta közel hatvanezren tekintették meg.
A Hurts július 11-én ad koncertet a Budapest Parkban.
Húsz zenekar lép fel a ma kezdődő II. Budapest GipsyFesten.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.