Klasszikus zenei világsztárok a Fesztivál Akadémia idei programjában

Nemzetközi és magyar sztárfellépők színesítik a Fesztivál Akadémia programját július 16. és 25. között a Zeneakadémián, a Budapest Music Centerben és más különleges budapesti helyszíneken. A rangos nemzetközi kamarazenei fesztiválon a koncertek mellett egyedülálló összművészeti kísérőprogramokkal várják az érdeklődőket.

Magyar Nemzet
2021. 07. 05. 13:45
Fotó: Eric Melzer
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Fesztivál Akadémia esti hangversenyeinek gazdag műsorából érdemes kiemelni Gidon Kremert és emblematikus zenekarát, a Kremerata Balticát, akik két koncertet is adnak, vagy a világ egyik legünnepeltebb hegedűsét, Joshua Bellt, aki Piazzollát, Chaussont és Brahmsot játszik majd. A zenei szaksajtó által a „világ legérdekesebb hegedűsének” nevezett moldvai hegedűművész, Patricia Kopatchinskaja idén először lép fel a fesztiválon és Schönberg Holdbéli Pierrot című dalciklusa mellett édesapjával, a zseniális cimbalomművésszel, Viktor Kopatchinskyval és népzenész édesanyjával moldvai népdalokat játszik. A fesztivál visszatérő vendégei – Vilde Frang, Nicolas Altstaedt és Alexander Lonquich – Bartók ifjúkori C-dúr zongoraötösét adják elő Kelemen Barnabással és Kokas Katalinnal. A ritkán hallható remekművet két éve vették lemezre és albumuk 2020-ban megnyerte a klasszikus zene legnagyobb nemzetközi elismerésének számító BBC Music Magazine Awardsot és a Gramophone Classical Music Awardsot is. Bartók kvintettjét a díjnyertes felállásban a Fesztivál Akadémián hallhatja először a közönség. A nemzetközi fellépők között ott találjuk Jonathan Cohen, Philippe Tondre, Maxim Rysanov nevét is, és szintén visszatérő vendég a kiváló argentin zongorista, José Gallardo, aki autentikus tangóval ejti ámulatba a fesztivál közönségét.

A magyar zenei életet a művészeti vezetők, Kokas Katalin és Kelemen Barnabás mellett többek között Baráti Kristóf, Várdai István, Horti Lilla, Kokas Dóra, Fejérvári Zoltán, Balog József, Fenyő László, Klenyán Csaba és Langer Ágnes képviseli. A fesztiválon Bartók 1927-es, elmélyültségben és energiarobbanásokban is felülmúlhatatlan 3. vonósnégyesével mutatkozik be élőben először a magyar közönség előtt a fesztivál művészeti vezetőit, valamint Jonian Ilias Kadeshát és Vashti Mimosa Huntert magában foglaló, újjáalakult Kelemen Kvartett. A legendás zongoraművész, Rados Ferenc Kelemen Barnabással Sztravinszkijt játszik, a Kelemen Kvartett-tel pedig Faurét adnak elő. A fesztivál egyik különlegessége, hogy az esti hangversenyek előtt Fazekas Gergely zenetörténész műismertető előadást tart a felcsendülő művekről.

A Fesztivál Akadémia programjában már megszokott, hogy a zenéhez minden alkalommal felolvasás is társul, mégpedig neves színészek közreműködésével. Ez idén sem lesz másként, a fesztiválon ott lesz a magyar színészvilág színe-java: Molnár Piroska, Haumann Péter, Eperjes Károly, Nagy-Kálózy Eszter, Mácsai Pál, Hámori Gabriella, Kováts Adél, Bezerédi Zoltán, Haumann Máté, ifj. Vidnyánszky Attila és Vecsei H. Miklós.

„Családfák” – ez az idei Fesztivál Akadémia témája. Kokas Katalin és Kelemen Barnabás maguk is egy négygyerekes családot alkotnak, s mindketten zenészcsaládból származnak. Az utolsó Mozart-művek egyikét, Mozart A-dúr klarinétötösét a szlovén klarinétvarázsló, Mate Bekavac szólójával adja elő Kelemen Barnabás (első hegedű), Kelemen Gáspár (második hegedű), Kokas Katalin (brácsa) és Kokas Dóra (cselló). Családfájuk Kokas Dóra és férje, Maxim Rysanov révén további muzsikuságakkal is gazdagodik. A fesztiválon rajtuk kívül is fellépnek zenészcsaládok. A „családfa” tágabb értelemben is meghatározza a fesztivál programját, hiszen a műsorban nagy zeneszerző-dinasztiák tagjai éppúgy szerepelnek, mint család tematikájú kompozíciók J. S. Bachtól Mozarton át Brahmsig, Schumannig, Bartókig és kortárs zeneszerzőkig. A családfa metaforája akár a különböző kamarazenei hagyományokra is ráilleszthető, s ekként beszélhetünk a kamarazene-játék sajátosan magyar „családjáról”, amely a fesztiválon fellépő Rados Ferencen keresztül az 1950-es években aktív mesterekig s egészen Weiner Leóig visszavezethető.

A fesztivál központi helyszíne a Zeneakadémia, de lesznek hangversenyek a Budapest Music Centerben, a nemrégiben felújított, egyedülállóan szép Rumbach Sebestyén utcai zsinagógában, a Jézus Szíve jezsuita templomban, az Egyetemi Könyvtár gyönyörű olvasótermében, a Benczúr Házban. A tíz nap alatt lezajló tizenhárom hangversenyt zenetörténeti előadások, a Várfok Galériában rendezett kortárs képzőművészeti kiállításhoz kapcsolódó zenés tárlatvezetés, a Fortepan anyagából összeállított fotókiállítás, kerekasztal-beszélgetések, Szalóki Ági magyar és cigány népzenei meglepetéskoncertje, Pál István Szalonna és Bandája Kárpát-medencei utazásra invitáló gálaestje, a Söndörgő Együttes balkán népzenei műsora és ifj. Sárközi Lajos zenekarának esti éttermi cigányzenéje avatja valódi fesztivállá.

(A borítóképen Patricia Kopatchinskaja. Fotó: Eric Melzer)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.