Babits Mihály hétköznapi életét is megismerhetjük felesége fényképeiből

A rendkívül egyedi és sokszínű Babits-hagyaték feldolgozásáról Földesi Ferenc, az Országos Széchényi Könyvtár Kézirattárának osztályvezetője beszélt bővebben az M5 kulturális csatorna Librettó című műsorában.

Forrás: MTVA2021. 08. 03. 16:41
null
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Török Sophie-nak, Babits Mihály feleségének hála rendkívül egyedi és sokszínű az utókorra maradt Babits-hagyaték. A könyvekből, levelekből és fényképekből álló gyűjtemény egyediségét Török Sophie képei teszik még értékesebbé, amelyek által mint hétköznapi embert láthatjuk a költőt. A hagyaték feldolgozásáról Földesi Ferenc, az Országos Széchényi Könyvtár Kézirattárának osztályvezetője beszélt bővebben az M5 kulturális csatorna Librettó című műsorában.

A Babits-hagyaték a XX. századi magyar irodalom egyik legnagyobb gyűjteménye, körülbelül 25 ezer tételből áll. A könyvek, kéziratok, levelek és fényképek gyűjtését és megőrzését a költő feleségének, Török Sophie-nak köszönheti az utókor – derült ki a Librettóban. Az OSZK Kézirattárának osztályvezetője azt is elmesélte a közmédia műsorában, hogy Török Sophie maga is megtanult fényképezni, és saját maga által készített fotókkal is dokumentálta a költő életét.

– A fényképgyűjtemény egészen különleges, hiszen a legtöbb híres íróról, költőről leginkább protokolláris, beállított képeket ismerünk, Török Sophie felvételein azonban megjelenik a hétköznapi élet is. Megörökítette Babits és barátainak mindennapjait az esztergomi Előhegyen és a fővárosi Attila úti házban is. Így például azt is láthatjuk, amint az esztergomi strandon fürdőznek – mesélte Földesi Ferenc a Librettó műsorvezetőjének, Galán Angélának a több ezer képből álló gyűjtemény részleteiről.

A hagyaték részét képezi 6600 levél is, amelyet az Országos Széchényi Könyvtár digitalizálva tár a közönség elé. Hogy kikkel és miről levelezett a költő, valamint hogy mikortól tekinthető meg a gyűjtemény, az kiderül a Librettóban elhangzott beszélgetésből, amely IDE kattintva nézhető újra.

(A borítóképen Németh László, Babits Mihály, Farkas Zoltán, Németh Lászlóné, Török Sophie és Farkas Zoltánné 1931-ben. Forrás: Fortepan/Németh László Társaság)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.