Kanada lesz a KAFF díszvendége

Az augusztus 11. és 15. között zajló eseményen harminc ország 370 alkotását nézheti meg ingyenesen a közönség.

Munkatársunktól
2021. 08. 05. 7:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 15. Kecskeméti Animációsfilm-fesztiválnak (KAFF) Kanada lesz az idei díszvendége. Az augusztus 11. és 15. között zajló eseményen harminc ország 370 alkotását nézheti meg ingyenesen a közönség. Az ötnapos rendezvény programját szakmai előadások, kiállítások, könyvbemutatók, közönségtalálkozók, fényfestés, animációs játszóház és Kaláka-koncert is színesíti.

A kanadai animációs film legpatinásabb intézménye a Kanadai Nemzeti Filmbizottság, azaz a National Film Board of Canada (NFB), amelynek égisze alatt a mai napig állami támogatással készülnek az egyedi animációs filmek. A 15. KAFF-on egy ötrészes filmösszeállítás idézi meg a stúdió több mint nyolcvanéves, rangos elismerésekben bővelkedő történetét. Az érdeklődők megtudhatják, mi az a tűanimáció, láthatnak klasszikusokat, kortárs filmeket, rendezőnők munkáit, valamint válogatást Norman McLaren műveiből.

Augusztus 11-én 14 órakor a Hírös Agórában vetítik Tűmozik címmel az első blokkot, amelyben tűanimációval készült kisfilmek kaptak helyet. Augusztus 12-én 10 órakor a Hírös Agórában nyolc kanadai klasszikus alkotást láthat a közönség, köztük a magyar Földes Péter festőművész Éhség című filmjét, aki e projekt révén hívtak meg az NFB műhelyébe.

Augusztus 14-én reggel 9-kor az Otthon moziban hat kortárs alkotást vetítenek, melyek szép példái a kanadai animáció azon sajátosságának, hogy a rendkívül újszerű technikai és virtuóz formai kísérleteket humánus mondanivalóval ötvözik. Ebben a válogatásban lesz látható Bánóczki Tibor és Szabó Sarolta az NFB égisze alatt készített, fotóalapú A hódítók című pixillációs filmje. Az NFB animációs részlegét 1941-ben a háború sújtotta Európából a tengeren túlra emigráló skót Norman McLaren alapította. Augusztus 14-én 10.30-tól az Otthon moziban az ő filmjeiből pereg majd egy válogatás, melyek az általa megfogalmazott, szállóigévé vált definíció mintapéldái: „az animáció nem a rajzok mozgatásának, hanem a mozgás rajzolásának művészete. Ami pedig az egyes kockák között történik, az fontosabb annál, mint ami az egyes kockákon látható.

A többi programról a fesztivál honlapján lehet tájékozódni.

(A borítóképen Norman McLaren látható. Forrás: 2.bfi.org.uk)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.