Nemzedékek sora nőtt fel a magyarpolányi passió előadásain

A lapunknak nyilatkozó polgármestert ­például Pilátusként láthatjuk a színpadon. Itt megtudhatja hányszor adják elő idén.

Zana Diána
2021. 08. 07. 10:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Magyarpolány az egyetlen olyan település Magyarországon és talán még szerte Európában is, ahol minden évben előadják a passiót – mondta el megkeresésünkre Grőber József szervező, a település polgármestere. Ám nem csak ezért különleges az előadás, ugyanis – Jézus Krisztuson kívül – az összes szerepet a falu lakói alakítják. 

A lapunknak nyilatkozó polgármestert ­például Pilátusként láthatjuk a színpadon.

Ahhoz, hogy a magyarpolányi passió hagyományát megértsük, egészen az 1750-es évek közepéig kell visszamennünk, amikor a német betelepülők magukkal hozták ezt a szokást a faluba. Grőber József szerint már akkor kettős szerepet töltött be a tevékenység, hisz az identitásukat erősítette és közösségépítő hatása is volt. A XX. században hosszú szünetet követően, 1993-ban elevenítették fel a magyarpolányi passiójátszást; ekkor azonban még csak az alkalmi színjátszókörök berkeiben éledezett a szokás. Az újabb nagy fordulat 1998 környékén következett be, amikor Tömöri Péter rendező bevonta a falu közösségét is. 


Így aztán lassan negyed évszázada minden pünkösdkor, miután lement a nap, Magyarpolány lakosai – a villanyszerelőtől a péken, az állatorvoson és a mezőgazdasági vállalkozón keresztül egészen a polgármesterig – színészekké válva avatnak be a Megváltó szenvedéstörténetébe az utolsó vacsorától a mennybemenetelig. 

– Nálunk családok nőttek fel a passiójátékkal. Van, aki kicsi angyalkaként kezdte, és most már felnőtt szerepet játszik – árulta el a polgármester, aki maga is a kezdetektől fogva szerepel a darabban. 

Mint mondja, folyamatosan új jelmezek készülnek, hiszen az utánpótlásnak szüksége van a kosztümökre. Sőt nem csupán a faluból, de jó ideje a környező településekről is érkeznek a szereplők, akik szintén magukénak érzik az előadást. – Minél többen éreznek így, annál nagyobb a siker – mondta Grőber József. 


2015-től Pataki András rendezi a passiót, a soproni Petőfi Színház igazgatója az előadást teljesen élővé formálta a szereplők, az énekkar és a zenekar szempontjából egyaránt. A szövegírók – Katona Imre, Németh Ervin és Pataki András – a XVII. századi passiójátékok mellett a csíksomlyói misztériumokat, valamint a Károli Gáspár fordításában készült Bibliát használták forrásanyagként az új rendezésű darabhoz. Szarka Gyula Kossuth-díjas énekes, gitáros, zeneszerző, a Ghymes együttes alapító tagja a zenét a festői szépségű, egyedi környezetű helyszínre komponálta. Jézus Krisztus szerepét az egyedüli hivatásos, Dávid Roland énekes-színész játssza, akit idén már a második alkalommal láthatunk a darabban. 
Tavaly a járvány miatt ugyan nem tartották meg, idén viszont, az 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus évé­ben nem maradhat el ez az egyedülálló előadás: az eddigi, nyár eleji időpontok helyett 

augusztus 19–29-ig összesen hat előadással várja az érdeklődőket a magyarpolányi passió a Veszprém megyei, Európa Nostra-díjas település festői szépségű kálváriadombján. 

Az esemény fővédnöke Böjte Csaba ferences rendi szerzetes és Soltész Miklós egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkár. Grőber József szerint a passiójátszás nekik már küldetés, egy olyan hagyomány, amelyet éltetniük kell, és tovább kell adniuk a következő nemzedékeknek.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.