– A magyar kultúra történetében mérföldkőnek számít, hogy 2021-től összesen mintegy 15 milliárd forinttal emelkedik a Nemzeti Kulturális Tanács tizennyolc kultúrstratégiai intézményének állami támogatása. A törvényt előkészítő munkálatokban miként vett részt?
– A Nemzeti Kulturális Tanácsot (NKT) 2019 decemberében törvény hívta életre, melynek előkészítésében nem volt szerepem, de annak alapján – mint a Magyar Művészeti Akadémia elnöke – lettem a tanács tagja. Ezt követően Orbán Viktor miniszterelnök 2020. március 30-ai hatállyal a tagok közül engem kért fel az NKT vezetésére, azonban a koronavírus-járvány hullámai erőteljesen befolyásolták a tanács munkáját, időrendjét. Először a kultúrstratégiai intézmények 2021–2025 közötti biztonságos, tervezhető, magas színvonalú, anyagi értelemben stabil működéséhez szükséges pluszforrásokat készítettük elő: ebben nagy segítségemre volt Baán László, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója, miniszteri biztos. Jelenleg az egyes kulturális területekre a 2022–2026 évekre vonatkozó stratégiákat dolgozzuk ki, hiszen a kormány elképzelése szerint ezek a kultúrstratégiai intézmények a magyar kulturális élet zászlóshajói.
– A stratégiák kidolgozása új projekteket is magába foglal az intézmények részéről?
– Azt kértem az intézményvezetőktől, hogy a stratégiák kidolgozását ne úgy éljék meg, mint egy újabb lehetőséget a saját intézményük feltőkésítésére, inkább a teljes ágazatokra kiterjedő, innovatív javaslatokkal álljanak elő. Egyes területeken persze – például a táncművészet terén – alapvető forrásigényekről is joggal van szó, de a teljes kulturális bérrendezés mégsem NKT-, hanem kormányzati feladat. Reményeink szerint szeptemberben végzünk az új anyag összeállításával: szeretnénk, ha a kormány október–november tájékán el is fogadná azt. Az opera- és operettjátszáson kívüli a magyar klasszikus zenei stratégia kialakítását Káel Csabával, a Művészetek Palotája vezérigazgatójával közösen menedzseljük, hiszen a tanácsban kettőnk tevékenysége és szakértelme áll legközelebb ehhez a területhez. Örvendetes, hogy a magyar komolyzenei együttesek állami finanszírozását három év alatt sikerült megduplázni, ez a terület jól áll: 2019-ben kilencmilliárd, 2022-ben 18 milliárd forint támogatást kapnak. Ez hatalmas dolog, mert e forrás hozzárendelése zömmel a pandémia alatt történt. Mindez jól mutatja, hogy a kormány a kultúrát nemzeti stratégiai területként kezeli. E tekintetben pedig nagyon szerencsések vagyunk, hiszen ez nem minden országban van így, sokszor a nálunk gazdagabbakban sem.