M. Kácsor Zoltán lassan Trónok harca-méretűre duzzadó könyvsorozatának korábbi köteteiről írtunk már, eleinte lelkesen, aztán kicsit – a történettel együtt – elfáradva. (A Trónok harca-párhuzamot nemcsak a terjedelem indokolja, hanem az is, hogy mindkettőben vannak sárkányok.) A sorozat az ötödik kötetével révbe ér, kicsit látszik már a vége is (talán még egykötetnyi anyag van a sztoriban), és ismét a régi fényében ragyog.
Szellemes, jól végiggondolt, a nyelvben rejlő lehetőségeket a maximumig kihasználó kötet ez is – bár a kiadó hatéves kortól ajánlja, a poénok egy részének megértéséhez jóval idősebbnek kell lenni (lásd például a kötet Villon-parafrázisát, a Ballada régvolt idők dinóiról című verset, amely végén ajánlás is van Könyörgés címmel).
A történet a korábbiakhoz képest nagyot halad előre: a három Zabaszaurusz, Rilex, a jólelkű tirex, Barmol, az énekes raptor és Kunyi, a falánk keselyű vándorol a mesevilágban, hogy különböző kalandokba kavarodva és onnan magukat kiverekedve megpróbálják lecsendesíteni a Csendetlen-óceánt, amely feltétele annak, hogy a történet másik szálában vérszomjas dragoszauruszokkal küzdő, Leiszút Feliszút nevű, selypítő sárkányt ismét visszafogadja a sárkánytársadalom, és mindenki hazatérhessen boldogan élni, amíg meg nem hal.
A sok könyvön keresztülnyújtásnak az az eredménye, hogy bizony az olvasó nem feltétlenül emlékszik az egy, két vagy akár három évvel korábban megjelent kötetekben elrejtett információmorzsákra, amelyeken annak idején átsiklott, nem tulajdonítva nekik különösebb jelentőséget, de amelyekről kiderül, hogy a cselekmény aktuális fordulatai szempontjából elég fontosak, így bizonyos utalásokon itt is kénytelen kissé értetlenkedve átlapozni – de mindezekért bőségesen kárpótolja őt a szeretni való, vérszomjasságukban is kedves szörnyetegek csetlése-botlása (és természetesen irtózatos haragja olykor), vagy a fontos dolgok (barátság, hűség, szerelem, a küzdelem célja meg értelme) megtapasztalása és megtanulása – amelyek így az ifjú olvasók személyiségfejlődésébe is remélhetőleg átszivárognak.
Kárpótolja továbbá M. Kácsor Zoltán elképesztő nyelvi leleményessége, az a frissesség, amellyel még az ötödik kötetben is képes erre a világra alkalmazott nyelvi játékokkal elkápráztatni az olvasót, és amely önfeledt és gyöngyöző kacagásra készteti a gyermekeket: „Így hát a kis gallimimusz hamar megfordult a nyeregben (amely valójában nem létezett, tehát pikkelyén ülte meg a sárkányt), és a távoli horizontot kezdte kémlelni…”; „– Nem találok szavakat – suttogta Rilex, amikor végre megtalálta a szavakat. – Csoda történt…”; „…Kunyi, az ismét csibész mosolyú keselyű tűnt fel. Vidám léptekkel ballagott a barátai elé. Egész fellépése olyan könnyed volt, hogy ha megtehette volna, talán még a szárnyát is zsebre vágja, de a keselyűk, ugye, nem szoktak nadrágot viselni.”; illetve: „– Inkább zenész – hunyorgott a raptor. – De mellette természetesen zabász is. Hol zabász, hol zenész, mikor mire van szükség. Olyan is előfordul, amikor zenész-zabász. Az egyik szóban ott van a zen, a másikban meg a zab, így tökéletesen kiegészítik egymást.”
De találunk itt igen pontos (és ovisokat bátorító) leírást az ideális tökfőzelékről („Szóval egy végeláthatatlan tökfőzelékben lubickolsz, ami pont olyan, amilyennek szereted: nem tűzforró, de nem is hűlt ki, nem folyik, mint a leves, de nem is olyan sűrű, mint a kása. Ráadásul ínycsiklandó fasírtdarabkák úsznak benne…”), obligát módon megjelenő posztmodern kiszólást („Rengetegen kerestek fel mindenféle apró-cseprő ügyben – meséli a könyv egyik szereplője. – Meséljek a Csöbör-öbölbeli sárkánytalálkozóról, adjak tanácsot, hogyan lehet elkerülni a lábkopást, írjam meg az Utazás Dínomdánomba című regényt a leendő utazók számára satöbbi, satöbbi. Nekem persze semmi kedvem nem volt ehhez. Habár ez az Utazás Dínomdánomba cím könyv azért izgatja a fantáziámat. Azt még lehet, hogy megírom egyszer, hacsak nem írja meg előttem valaki más…” – A szóban forgó kötet a Zabaszauruszok-sorozat első kötete), és a már emlegetett intertextuális gyönyörködtetést.
Nemigen ismerek hasonlóan nagyszabású, éveken és köteteken átívelő vállalkozást a gyermek- és ifjúsági irodalomban, így M. Kácsor Zoltán regényfolyama jelentős mű lesz és hamar klasszicizálódik majd, amint az utolsó kötete is megjelenik. Vagy már az – mindenesetre érdemes összegyűjteni őket.
M. Kácsor Zoltán: A Százfok-öböl réme. (A Zabaszauruszok-sorozat ötödik kötete.) Bertóthy Ágnes rajzaival. Kolibri Kiadó, Budapest, 2021.
Ókovács Szilveszter: Hozzáférhetővé kell tenni az opera kincseit
Új könyvet és digitális tartalmakat mutatott be az Operaház.