A hetedik Cigányvarázs fesztivált is elsősorban Boros Lajos prímáskirály emlékére rendezik meg. Mohácson megtelt a Deák tér a monstre – ötórás! – műsorra, és remélhetőleg ma este az Urániában sem marad üresen szék. Raduly József, a fesztivált szervező Művészeti-Oktatási-Kulturális Közéleti Alapítvány (MOKKA) elnöke arról tájékoztatta lapunkat, hogy mindenki ámulattal láthatja-hallhatja a rendezvényeiken, mit tudnak, milyen kincseik, milyen fantasztikus muzsikusaik, énekeseik vannak, akik meghódították a világot.
– A cigány muzsikusok egy időben megbecsült tagjai voltak társadalmunknak – tette hozzá –, akikre még a klasszikuszenészek is felnéztek, olyan magas szinten zenéltek. Mulattattak és szórakoztattak, az egész világ meghajolt a tehetségük, tudásuk előtt, hiszen szinte kotta nélkül, emlékezetből játszottak, minden műfajban otthon voltak. Ma is „otthon vannak”, igazi hungarikummá vált a játékuk. Bár számuk mára jelentősen csökkent, de még mindig igény van a muzsikálásukra. Külföldön keresettek, idehaza pedig sok étteremben keresik őket – főleg a külföldiek.
Raduly József a rendezvény célját is megfogalmazta, ami nem más, mint a cigányzene és a magyar nóta társadalmi presztízsének a visszaállítása idehaza és a világban.
– Ablakot kívánunk nyitni a világra – mondta –, s ismertté tenni önmagunkat, a kultúránkat, mert a cigány kultúra nemcsak a magyar, hanem az egyetemes kultúra elválaszthatatlan része, ebből nőtt ki a cigányzene mint művészet. A magyar nóta és a cigányzene édestestvérek, egy tőről fakadnak. A muzsikus cigányok mindig is meghatározó, példamutató szerepet töltöttek be a magyar cigányság életében, követendő életmintát és értékrendet mutattak, dicsőséget szereztek országunknak, az egész magyar nemzetnek szerte a világban. A magyarországi cigányság társadalmi felzárkózása érdekében nekünk, cigány vezetőknek és művészeknek, kötelességünk megmutatni értékeinket. Mohács után az Urániában is tanúi lehetünk ennek ma este.
Borítókép: jelenet a mohácsi előadásból. Fotó: Temesi László