„A földabroszon bizony nem tudta volna megmutatni a szélességi és hosszúsági fokot, de még azt sem, milyen kikötőhöz van legközelebb” – írta Móricz Zsigmond az Alföldről, Rózsa Sándor összevonja a szemöldökét című 1942-es regényében. Nem nagy talány, hogy a földabrosz a térkép régi neve. Ám az Országos Széchényi Könyvtár ezt a régies elnevezést választotta egyik online tartalomszolgáltatási elemének.
Az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) folyamatosan bővülő adatbázisa jelenleg csaknem ezer 1850 előtt nyomtatott hazai és külföldi térképet tartalmaz, amelynek jelentős része a XVIII. században készült, de több XVII. századi kiadás is gazdagítja a könyvtáruk alapítójától, gróf Széchényi Ferenctől származó gyűjteményt.
Rózsa Dávidnak, a nemzeti könyvtár márciusban kinevezett főigazgatójának egyik kiemelten fontos vállalása, hogy az OSZK kincsei minél szélesebb körben legyenek elérhetők a digitális térben.
– Körülbelül ötven tematikus oldalt működtetünk, olyan közismerteket, mint a Magyar Elektronikus Könyvtár (MEK), ahová a vírusjárvány alatt került fel a húszezredik kötet – fogalmazott a főigazgató, elárulva azt is, hogy a digitalizálási munka a kényszerű bezárás alatt sem állt le. Június 4-én indult a Fotótér, első világháborús és a 30-as, 40-es évek Erdélyét bemutató felvételekkel. Szintén a karantén idején startolt a Mikes Kelemen program adatbázisa, amely új felülettel segíti a tengerentúli magyarság könyvtári és iratanyagainak eljutását a hazai és a határon túli közgyűjteményekbe.

Fotók: Országos Széchényi Könyvtár
– Amit csak lehet, ingyenesen, jó minőségben, vízjelmentesen teszünk közzé, szabad felhasználásra, publikációkhoz, kutatásokhoz, egyetemi dolgozatokhoz, tanulmányokhoz – magyarázta Rózsa Dávid, megjegyezve: mindenfajta dokumentumból válogatnak, a régi nyomtatványoktól a metszeteken át, a térképekig.
Oláh Krisztina, a kutatási és különgyűjteményi főosztály megbízott főosztályvezetője elmondta: hogy a színlap, a kotta, a plakát, a fénykép mind a nemzeti könyvtár azon gyűjteményei, szakszerűen szólva különgyűjteményei, amelyek komoly közönségérdeklődéssel bírnak. S ezek közé tartozik a térképgyűjtemény is.