Dörner György: Böjte Csaba a világ legjobb standup-előadója
– Megy minden tovább, ahogy eddig: klasszikus értékeket ajánlunk, magyarul – mondta Dörner György Kossuth-díjas színész, rendező, az Újszínház igazgatója. Nemrég újabb öt évre bízták meg a színház vezetésével. Szabó Dezső Makucskájáról és Csurka István hiányáról is beszélgettünk.
Pataki Tamás
2021. 10. 18. 6:50
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
– Kereken tíz éve, 2011. októberében nevezték ki. Milyen reményekkel vágott neki az egésznek?
– Szép reményekkel, hiszen megnyertem a színházvezetői posztot, és misszióval érkeztem: azt akartam, hogy végre magyar szerzők műveit kezdjük el játszani a fővárosban. Úgy érzem, hogy sikerült megtörni a jeget. Nagy feladatnak és nagy örömnek tartom azóta is.
– Megviselte, amikor tüntettek ön ellen, vagy az nem is komoly ember, aki ellen nem tüntetnek?
– Hazudnék, ha azt mondanám, hogy nem viselt meg, de túltettem magam rajta. Magyar színházat akartam csinálni, gondolom, hogy emiatt sokak szemében szálka lettem. A globalisták szép számmal voltak és vannak jelen a magyarországi színházi világban. Hazánk ebben a tekintetben is elég különlegesnek számít.
Nem érdekelnek az áskálódások, a rágalmak, csak a színház.
– Akkoriban Hátországra akarta átnevezni a színházat, végül letett róla. Mi volt ezzel a célja?
– Egy színház hátországát az országnak kell megteremtenie, mert egy magyar szerzőket játszó színháznak kell, hogy legyen hátországa, azaz nézői. Kiváló magyar szerzőink vannak, de a nézők nem ismerték őket, mert jószerével külföldi szerzők művein nőttek fel. Ezt a hiányt igyekeztünk pótolni. Mostanában, a járvány miatt, még sokan félnek közösségbe járni, ezt mi is megérezzük. Színházunk nyitva áll, továbbra is lehet jegyet, bérletet vásárolni. Várunk mindenkit szeretettel.
– Hogy érzi, melyik előadás, színdarab szimbolizálja a legjobban az elmúlt tíz évet?
– Szívem szerint azt mondanám, hogy mindegyik. A nagy újrafelfedezések korszakának tartom az utóbbi évtizedet, hisz Herczeg Ferenc és Kocsis István műveit mi kezdtük el újra játszani a fővárosban. Herczeg a világ egyik legjobb drámaírója. A Bizánc, Az élet kapuja, a Kék róka mindmáig műsoron van, és nem véletlenül.
Most éppen egy Szabó Dezső-újrafelfedezés előtt állunk, hisz Fazekas Istvánnal írattam egy színdarabot a Feltámadás Makucskán című kisregényéből.
Ebben a vérbő humorú vígjátékban minden benne van, a leginkább Cyrano hasonlatával tudnám jellemezni: mert magamat kigúnyolom, ha kell, de hogy más tegye, azt nem tűröm el. A tavaszi évadban lesz a bemutatója. És Vörösmarty Mihály Czillei és a Hunyadiak című darabját is műsorra tűzzük, Csiszár Imre rendezésében. Mi arra törekszünk, hogy minden egyes előadásunknak legyen egy önmagán túlmutató misztériuma, üzenete.
– Idén november 3–7-ig pótolják be a tavasszal elmaradt Keresztény Színházi Fesztivált. Van olyan előadás, amit különösen ajánl a közönségnek?
– Mindenkinek szívből ajánlom Böjte Csaba és árváinak előadását.
Böjte atya a világ egyik legjobb standup-előadója, bő humorral, szakralitással, tartalommal beszél mindennapi életünkről és az Istennel való kapcsolatunkról. Megfontolandó, megtanulandó tudással halmoz el bennünket, öröm hallgatni.
Manapság híján vagyunk a keresztény témáknak, erkölcsnek, keresztény kultúrának. Kutya kötelességünk, hogy legyen legalább egy színházunk, amelyik szívén viseli az üldözött keresztények ügyét, a keresztény morált. Ennek adunk teret. Emellett igazán nagyszerű vendégelőadásokat láthat a közönség, mint A nagymama és a Békediktátum.
– Melyik színdarabot rendezné meg szívesen a jövőben?
– Több színdarab megmozgatta a fantáziámat, de egyelőre többet nem árulok el. Viszont a Turay Ida Színház felkért a Karnyóné megrendezésére, és azt mindenféleképpen vállalom, mert nagyszerű műnek tartom. Csokonai Vitéz Mihály műve a drámaiskola eklatáns példája, melyhez hasonló kevés van a drámairodalomban.
És hát folyamatosan reménykedem, hogy egyszer Csurka István-darabot is rendezhetünk, mert nagyon hiányzik a magyar színházi palettáról.
A legnagyobb bánatomra, és többes számban is mondom: bánatunkra. De nem adom fel a reményt, hogy a jogutódok egy napon engedélyt adnak a művek újbóli színpadra állításához.
– Melyik előadásban játszana szívesen?
– Színész vagyok, de hát annyi jó színészünk van, hogy nem szeretném eljátszani előlük a szerepeket. Két előadásban jelenleg is színre lépek, a sors úgy hozta, hogy én vettem át Helyey László szerepét az Országjáró Mátyás király című előadásunkban, Az élet kapujában pedig Bakócz Tamás esztergomi érseket alakítom a rendező kifejezett felkérésére.
– Röviden hogyan foglalná össze a következő ötéves ciklusára vonatkozó terveit?
Megy minden tovább, ahogy eddig: klasszikus értékeket ajánlunk, magyarul.
Nem nagy kunszt, magyarok vagyunk, a magyar szerzőket tudjuk a legkönnyebben megérteni. Van még bőven felfedeznivalónk!
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.