A forradalom budapesti jeleneteit örökítette meg az ismeretlen szemtanú által készített mintegy negyven fotó, amely egy lengyel család hagyatékából került a szczecini Nemzeti Múzeum legújabb kori részlege birtokába. A család Szczecinben élő sarja, Miroslaw Lesmiak adományozta őket az intézménynek – mondta el az MTI-nek Illés Pál Attila gdanski magyar főkonzul, aki részt vett a kiállítás megnyitóján.
Közlése szerint a fotókat Budapesten a Nemzeti Emlékezet Bizottságánál vizsgálták át és megállapították, hogy létezésükről mindeddig nem tudtak.
Az emberi emlékezet úgy működik, hogy inkább a látott dolgokat rögzíti. Ha látunk valamit, gyorsabban véssük azt emlékezetünkbe […] és ha már láttunk valamit, nehezebben vagyunk manipulálhatók
– mondta a főkonzul a megnyitón. Hozzátette: a magyar kommunisták a lengyel–magyar barátság képét is manipulálni próbálták, kidomborítani a két nemzet közötti eltéréseket.
1956 viszont teljesen más képet mutatott, megmutatta, hogy a lengyelek és a magyarok együttműködni akarnak és tudnak is […] a szabadság és függetlenség érdekében
– jelentette ki Illés Pál Attila.
A kiállítás kurátora, Agnieszka Kuchcinska-Kurcz a megnyitón szintén kiemelte, hogy a fényképeket az intézményes magyarországi fényképgyűjteményekben eddig nem ismerték.
Ezért is egy kinccsel érnek fel számunkra
– tette hozzá a kurátor.
A tárlat a forradalom budapesti jelenetein kívül az 1956-os lengyelországi eseményeket, ezen belül a magyar forradalom támogatására Szczecinben szervezett adománygyűjtést és véradást is felidézi.
1956 szczecini történetéhez hozzátartozik az is, hogy abban az évben, december 10-én a város lakói a helyi szovjet konzulátus előtt tüntettek, Nagy Imre szabadon bocsátását, Kádár János menesztését követelték, majd betörtek a képviselet épületébe és felgyújtották azt. A tüntetést a lengyel biztonsági szolgálat (KBW) csapatai és a rendőrség oszlatták szét.
Az 1956-os forradalom emlékét Szczecinben 2016 óta a Csepelen felállított Pesti srác szobrának ikerpárja idézi fel.
Borítókép forrása: szczecini Nemzeti Múzeum