Mint írják, az aradi vértanúk emléknapján tartott koncertet dr. Kumin Ferenc nagykövet nyitotta meg, aki köszöntőjében kiemelte: bár a diplomáciai kapcsolatok százévesek, a magyar–brit együttműködés, egymás kölcsönös elismerése ennél sokkal régebbre nyúlik vissza, és a teljes társadalmat átszövi. Emlékeztetett arra, hogy a brit királyi család egy erdélyi magyar nemes, Rhédey Klaudia grófnő révén egyenes ági magyar felmenőkkel is rendelkezik.
A koncertet, amely a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával valósult meg, Liszt Ferenc Hamlet című, a Shakespeare-i hőst középpontba állító szimfonikus költeménye nyitotta. Ezután Kelemen Barnabás hegedűjátékénak vezetésével adta elő a zenekar Mozart No. 3 hegedűversenyét. A műsort Bartók Béla, a magyar népzenei hagyományokat is felvonultató Concerto zenekarra című műve zárta. A zenekart az észt Anu Tali vezényelte, aki az új generáció egyik legkiemelkedőbb karmestere, a Sarasota Orchestra és a Nordic Symphony Orchestra zenei igazgatója – áll a közleményben.
A Royal Philharmonic Orchestra, Anu Tali és Kelemen Barnabás két vidéki koncertet is ad Nagy-Britanniában, október 7-én Readingben, október 8-án Coventryben lépnek fel.
Kelemen Barnabás és a Royal Philharmonic Orchestra
Briliáns technikájával és vibráló, szenvedélyes játékával hódította meg a világ legnevesebb koncerttermeit Kelemen Barnabás hegedűművész. Szólista és kamarazenész, fesztiválok művészeti vezetője és neves intézmények pedagógusa, néhány éve pedig karmesterként is tevékenykedik. A fennállásának 75. évfordulóját ünneplő Royal Philharmonic Orchestra a világ egyik vezető szimfonikus zenekara, amelynek védnöke Károly walesi herceg. A világ élvonalbeli zenekarai közé tartozó londoni székhelyű együttes állandó koncertjeinek helyszíne Londonban a Royal Festival Hall, a Royal Albert Hall, otthona 2004 óta koncertteremként és próbateremként is a Cadogan Hall.
Borítókép: Koncert a Cadogan Hallban, középen Kelemen Barnabás hegedűművész Fotó: Bartha Botond/Liszt Intézet – Londoni Magyar Kulturális Központ