Mint írják, a Zeneakadémia szervezésében megvalósuló, immár világszerte elismert megmérettetésen így az előirányzott három kvartett helyett öt vált esélyessé az összesen 24 ezer eurós díjakra. A bécsi illetőségű Chaos String Quartet, a japán tagokból álló Quartet Integra, a magyar, zeneakadémistákból álló Korossy Kvartett, a belgiumi Sonoro Quartet, valamint a New York-i The Juilliard School egykori és jelenlegi diákjai alapította Unison Quartet folytathatja a versengést.
A közleményben jelzik, hogy már a középdöntőbe is eggyel több, hat formáció helyett hét jutott be, e fordulóban egy-egy klasszikus, illetve kortárs vonósnégyest kellett eljátszaniuk. Választhattak Beethoven, Brahms, Csajkovszkij, Dvořák, Mendelssohn, Schubert, Schumann, Smetana vagy Verdi megadott művei közül, valamint a Bartó-világverseny tavalyi zeneszerző fordulójának két díjazott alkotásából. Utóbbiak esetében érdekesség, hogy a hét kvartettből négyen a japán Okamoto Sinszuke Kalligráfia levegőre és földre, hárman pedig Brandenburg Ádám Distances című kompozícióját adták elő.
A döntőben, október 30-án este 19 órától a Zeneakadémia Solti Termében a továbbjutók előadásának tartalmaznia kell Schubert c-moll vonósnégyestételét („Quartettsatz”), valamint egy teljes Bartók-vonósnégyest, amely lehet az elődöntőben játszott darab is. Bár az est végére megszületik a helyszínen tartózkodó közönség és a zsűri döntése, csak a másnap 19.30-kor szintén a Solti Teremben rendezendő gálakoncerten derül ki, hogy kik a díjazottak.
A döntőre és gálára még elérhetők belépőjegyek a Zeneakadémia honlapján és jegypénztárában.
Mindkét esemény megtekinthető lesz kimagasló minőségű, többkamerás internetes élő közvetítésben a Zeneakadémia honlapján, Facebook-oldalán és YouTube-csatornáján, valamint a verseny portálján, Facebook-oldalán és YouTube csatornáján.
A vasárnapi gálaestet a Bartók rádió is élőben sugározza majd.
A 2021-es Bartók-világverseny hétfőn kezdődött 11 vonósnégyes részvételével, amelyek fiatal, tehetséges tagjai a világ minden tájáról érkeztek, Ázsiától Észak-Amerikán át Európa több országáig.
A rangos nemzetközi zsűriben idén az egyaránt Kossuth-díjas Kelemen Barnabás, Keller András és Rolla János hegedűművészek, valamint a Széchenyi-díjas Tallián Tibor zenetörténész mellett a világ kamarazenei életének elismert személyiségei foglalnak helyet: Mikhail Kopelman orosz–amerikai hegedűművész; Bjørg Lewis norvég csellóművész, a Vertago Quartet alapító tagja; Johannes Meissl osztrák hegedűművész, a Bécsi Zeneművészeti Egyetem kamarazene professzora és rektorhelyettese, az Artis Quartet tagja; Ami Oike hegedűművész, a Tokiói Művészeti Egyetem tanára – áll a közleményben.
Borítókép: A zeneakadémistákból álló Korossy Kvartett. Fotó: Zeneakadémia/Erdős Dénes