A Déryné Társulat küldetése a Színház mindenkinek! mottóban csúcsosodik ki; igyekeznek ugyanis a saját, színvonalas produkciókat a különböző városokba, de a legkisebb falvakig is eljuttatni. Ugyanakkor fontos cél a fiatalok megnyerése is a színháznak, így az ifjúságot foglalkoztató kérdések is gyakran központi helyen szerepelnek az előadásokban.
A Déryné-program igazgatója úgy véli, hogy már több kell a hagyományos történetmesélésnél. Mint mondja, a színháznak nem csupán szórakoztatnia, de gondolkodásra ösztönöznie, sőt tanítania kell.
Fontos, hogy az előadás üzenetében, mondanivalójában kapcsolódni tudjon a jelenkor aktualitásaihoz, a ma emberéhez is szóljon, valamint az őt foglalkoztató kérdésekre keresse a választ, ne pusztán kérdezzen, de irányt is mutasson
– fejti ki Kis Domonkos Márk.
A Pataki András rendezésében színpadra kerülő, és december 10-én debütáló Weöres Sándor-darab főszereplője, Pávaszem kisasszony kérői elől menekül képzeletbeli, mégis ismerős tájakra; utazásai során azonban folyton távoli szerelme, a holdbeli csónakos után vágyakozik.
„Az előadás mesebeli barangolásra hívja a kicsiket és a nagyokat, egy fantasztikus utazásra, ahol Pávaszemmel együtt nagy utat járunk be, testben és lélekben egyaránt, hogy aztán együtt észrevegyük, a jó dolgok ott vannak az orrunk előtt, csak néha nem vesszük őket észre” – olvasható az előadás ajánlójában.
Az igaz szerelem, a generációk közti feszültség, a családi titkok és az erős hagyományok kelnek életre Sütő András Balkáni gerléje során, amelyet jövő év márciusában mutat be a társulat.
A huszonhárom éve írt dráma központi kérdése ma is aktuális, ugyanis a megfelelési kényszert és az abból adódó konfliktusokat járja körbe. A Berettyán Nándor rendezte előadásnak az a különlegessége, hogy a fiatal korosztályt invitálja azáltal, hogy egy kamaszlány szűrőjén keresztül mutatja be a családi hazugságokat.
(A borítóképen Tarpai Viktória színésznő látható a Déryné ifjasszony című dérynés produkcióban. Forrás: Magyar Nemzet)