A legnagyobb dolog: világot teremteni…
– erre a Tamási Áron-idézetre emlékeztetett Kozma András, a Nemzeti Színház dramaturgja az idei Ádámok és Évák Ünnepén. Az eseményen Vidnyánszky Attila, a teátrum igazgatója hangsúlyozta:
– Felemelő érzés, hogy fiataloktól és magyar nyelven lehet hallani Tamási Áron tiszta gondolatait hitről, hazáról, becsületről és emberségről ma, 2022-ben.
A Nemzeti Színház lapunkhoz eljuttatott közleménye szerint a középiskolás tanulók a lehető legkülönbözőbb értelmezésekben és legváltozatosabb formákban mutatták be a Tamási-darabrészleteket. A székelyudvarhelyi Tamási Áron Elméleti Líceum diákjai például a néptánc és a népzene újraértelmezésével, a Prohászka Ottokár Katolikus Gimnázium csapatának tagjai egy egészen újszerű, elvont színházi nyelven, az Óbudai Waldorf Gimnázium növendékei lélektani megközelítésben, a maguk személyiségének szűrőjén át, míg a Lónyay Református Gimnázium színjátszói a vidéki közösség szemszögéből, a nagyszerű karakterábrázolások segítségével fogalmazták meg Tamási Áron számukra fontos gondolatait. A gálaműsort a Nemes Nagy Ágnes Művészeti Szakgimnázium tizedikeseinek összművészeti produkciója zárta.
Az előadásokat értékelve Seregi Zoltán Jászai Mari-díjas színész, rendező, a Békéscsabai Jókai Színház igazgatója úgy fogalmazott: nemcsak a diákok találkoztak a bemutatott produkciókon keresztül Tamási Áronnal, hanem a szerző is találkozhatott napjaink fiatalságával. Pintér Szilvia, a Nemzeti Színház ifjúsági programfelelőse szerint a fiatalok elképesztő fegyelemről és türelemről tettek tanúbizonyságot a próbák és az előadás során is.
Nagyon szép gesztus volt a Tamási Áron-emlékév szervezőitől, hogy egy időben zajlott ez az esemény és az emlékév marosvásárhelyi megnyitója. Ráadásul mindkettőt a Tündöklő Jeromos előadása kötötte össze, Marosvásárhelyen a Spectrum Színház és a Maros Művészegyüttes, a budapesti Nemzeti Színházban pedig a székelyudvarhelyi fiatalok előadásában. Ez szimbolikusan is összekapcsolta a két rendezvényt.