A kalotaszegi származású, Budapesten élő szerző, aki egyben a Báthory-Bem Hagyományőrző Egyesület alapítója, már régóta kutatja a lengyel–magyar történelmi szálakat.
Báthory István személye, aki a Wawelben, a krakkói királyi várban tett lengyel királyi esküt, a lengyelek szemében nagy jelentőséggel bír. Nagyra becsülik emlékét, és az egyik legnagyobb királyuknak tartják, aki legyőzte Rettegett Iván cárt, és megszállt lengyel területeket szerzett vissza
– mondta Okos Márton, akinek Erdélyi lengyel emlékhelyek, történetek című könyve a 2021-es Báthory-emlékév alkalmából jelent meg Jerzy Snopek, Lengyelország magyarországi nagykövete és Joanna Urbańska, a Lengyel Intézet igazgatójának előszavával.
Joanna Urbańska előszavában a következőket írja:
Okos Márton bátran és gazdagon merít a lengyel–magyar barátság tradíciójából, ezen belül felelevenítve a lengyel–erdélyi kapcsolatok sokrétű, gyümölcsöző jellegét, a távolmúlt és a legújabb kori történelem tekintetében egyaránt. Kiemelten fontos kezdeményezései közé tartozik elsősorban boldog Jerzy Popiełuszko atya és Witold Pilecki lovassági kapitány alakjának ismertetése, és róluk való megemlékezése. Eme két rendíthetetlen hős példája támpontot nyújthat a mai, gyakran irányvesztett ember számára. A könyvben említett erdélyi lengyel emlékhelyek és történetek szemléltetik, hogy a nemzeteinket összekötő kapcsolatok univerzális, maradandó értéket jelentenek. Olyan értéket, amely nem pusztán szépen zengő közhely, hanem konkrét tartalom rejlik mögötte, és soha nem veszíti el aktualitását.
A kötet a Báthory-Bem Hagyományőrző Egyesület támogatásával jelent meg.
Borítókép: Somogyi Győző festménye Báthory Istvánról