Nemzeti ünnep a Hagyományok Házában

A Hagyományok Háza igényes műsorkínálattal két helyszínen és online várja az ünneplő közönséget március 15-e alkalmából. A palettán gyermekműsorok, népművészeti programok, házimuzsikálás és a Magyar Állami Népi Együttes összeállítása szerepelnek.

Magyar Nemzet
Forrás: Hagyományok Háza2022. 03. 10. 15:00
null
Fotó: Gabor Dusa
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ötnapos műsorsorozattal emlékezik a Hagyományok Háza az 1848–1849-es forradalom és szabadságharc évfordulójára. Március 11-én délelőtt az intézmény iskolai csoportok programjára, délután pedig családi népművészeti programra várja az érdeklődőket. Tíz órakor kezdődik a Jönnek a huszárok! című összeállítás Navratil Andrea és a Békás Banda új rendhagyó ismeretterjesztő, énekes-mesés zeneórájával, valamint az azt követő énektanulással és verbuválással. Azután az egybegyűltek kézműveskedéssel idézhetik fel a forradalom és szabadságharc dicső emlékét. 

Délután öt órakor a gyermektáncház tárja ki kapuit. A szervezők szeretettel várják azokat a játszani, táncolni, énekelni és kézműveskedni vágyó gyerekeket szüleikkel, akik szeretnének megismerkedni az évkörhöz tartozó ünnepeink és jeles napjaink szokásaival. 

Fotó: Dusa Gábor

Március 15-én, este hét órakor a nézők online tekinthetik meg a Magyar Állami Népi Együttes Verbunkos című előadását. Az összeállítás a magyar romantika korszakának nemzeti megújulási mozgalmát idézi fel a zene és tánc nyelvén; a nemzeti tánc kialakulásának, majd a szájhagyományban való továbbélésének állít emléket. Az est folyamán azok a régies táncok villannak fel, amelyeket a romantikus mozgalom forrásul használhatott fel a nemzeti egység megteremtésére. Az ugrós, vonulós páros táncok mellett legnagyobb benyomást az egykori katonatáncokból kialakult szóló férfitáncok tették a kortársakra. Ezért a reformkorban a katonai sorozás, a verbuválás alkalmával használatos lassú, nemes veretű verbunktánc és annak zenéje vált a magyar karakter leghitelesebb kifejezőjévé. Az ebből kialakult társastánc, a palotás – a felsőbb körök társasági tánca – jelenítette meg legsikeresebben a magyar öntudatot.

Március 17-én este hat órakor a Magyar Népi Iparművészeti Múzeum ad otthont az Összehangoló – A Pilvax zenéje című zenés összejövetelnek. Az est a házimuzsikálások bensőséges hangulatát eleveníti fel. Ez alkalommal a zeneszerető közönség egy kettős jubileumra emlékezhet: 125 éves a tárogató, és kétszáz éve született Petőfi Sándor. A ’48-as forradalomra és szabadságharcra emlékező koncerten a neves előadók, Sándor Norbert tárogatóművész és Lisztes Jenő cimbalomművész zenével és verssel idézik fel a XIX. század, s ezen belül a reformkor kulturális életét. 

Részletes információk ITT találhatók.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Dusa Gábor)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.