Így érzem most: életfeladatként hoztam magammal a Mese megszületését. Sok év volt, mire rájöttem, hogy ezt kell tennem. És még tovább tartott megteremteni az anyagi-lelki-szellemi lehetőséget. De most már elmondhatom: sikerült!
– adta hírül a közösségi média oldalán Boldizsár Ildikó, amikor a napokban megjelent a szakfolyóirat első száma. A kereskedelmi forgalomba nem kerülő folyóirat előfizetése online zajlott, s az előrendelés hamar elérte a maximális számot, így bízunk benne, hogy hamarosan bővítik a keretet.
A két író összművészeti folyóirat létrehozására vállalkozott, amellyel nemcsak a szakembereket szolgálják ki. Hasznos és hiteles információforrás, tájékozódási pont szeretnének lenni a szülők számára is. Nem korlátozzák le magukat egy témára, hanem a mese valamennyi területének igyekszenek közlési platformot nyújtani. Megjelenési felületet biztosítanak többek között az illusztrációkutatásnak, valamint a számítógépes játékok vizsgálatára is.
A negyedévente megjelenő folyóirat első, 2022. évi tavaszi lapszáma a Tiszteletadás az elődöknek címet viseli. Olyan írásokat tartalmaz, melyekben a szerzők azokról az elődökről, előzményekről beszélnek, akik elindították őket a mesék útján. Nyolcvan oldalon keresztül Antalfai Márta, Bajzáth Mária, Bárdos József, Boldizsár Ildikó, Bumberák Maja, Csörgei Andrea, Fekete-Szabó Viola, Ferkai Tibor, Kerekes Valéria, Korbai Hajnal, Kovács Marianna, Luzsi Margó, Deák-Zsótér Boglárka, Kormos Rebeka, Pressing Lajos, Szentkúti Márta és Tick Ervin írásaiból szemezgethet az olvasó. Propp és a varázsmese történeti gyökerei, A népmesék spirituális gyökerei, A papírszínház varázslatos világa – csak néhány izgalmas téma, melyek helyet kaptak a szóban forgó tematikus számban.
A második nyári szám napjaink meseirányzatait készül bemutatni, az őszi lapszám a Mesék és gyerekek címet viseli, míg télen a mese mint felnőttműfaj témakör kerül majd a fókuszba.
A példányok hamar elfogytak, ami azt mutatja, milyen hiánypótló e kezdeményezés. Egy folyóirat elindulásánál pedig már csak a folyamatos működés kíván nagyobb figyelmet. A Mese életre hívói, Boldizsár Ildikó és Luzsi Margó szívvel-lélekkel vetették bele magukat a munkába, nem beszélve azokról a szerzőkről, akik honorárium nélkül vállalták a közreműködést, hogy egy színvonalas folyóirattal gazdagodhasson a magyar mesekutatás.
Borítókép: A gyerekek az elveszett tárgyaikra emlékeznek Boldizsár Ildikó mesemondása előtt (Fotó: Facebook)