Kulisszajáráson, randevúóra-avatón és kiállításmegnyitón vehetett részt a közönség ma délután a Nemzeti Színházban. A húsz évvel ezelőtti színháztörténeti pillanatról Az új Nemzeti Színház című kiállítással emlékeztek meg. A tárlat az épület születését és a nyitó díszelőadást mutatja be, de az érdeklődők betekintést kaphattak az építés tizenkilenc hónapjának munkálataiba. Megtekinthették Siklós Mária építész terveit, valamint a különleges nézőpontokból készített épületfotókat.
Az ember tragédiája a magyar drámairodalom remekműve, az egyik legnagyobb szabású színházi alkotás, amelynek ősbemutatója 1883-ban volt a Nemzeti Színházban. Az új Nemzeti Színház húsz éve Madách művének nagyszabású előadásával nyitotta meg a kapuit. A klasszikus mű kortárs szemléletű értelmezését Szikora János rendezésében láthatta a közönség. A látványos előadást díszlet- és jelmeztervekkel, előadásfotókkal idézi meg a ma nyílt tárlat.
A közönségforgalmi terek vitrineiben további kiállításokkal készültek a szervezők. Megemlékeztek Schwajda György íróról, az új Nemzeti Színház első vezérigazgatójáról, és összegyűjtötték három nagy nemzeti dráma, Az ember tragédiája, a Bánk bán és a Csongor és Tünde relikviáit. Mindhárom művet többször is műsorra tűzték az új Nemzetiben, és ma is megtalálhatók a repertoáron.
Borítókép: Gyülekeznek az érdeklődők a születésnapi eseményre (Fotó: Teknős Miklós)