Tanár és tanítvány különleges hegedűhangversenye

Egy sokszínű koncertre várják a különleges zenei élmények iránt érdeklődőket péntek este 19 órai kezdettel az Óbudai Társaskör Till Ottó-termében. Lakatos György hegedűművész-tanár és tanítványa, Váradi Gyula hegedűművész, a Virtuózok 2016-os „Nagyok” korcsoportgyőztese lépnek fel közösen. Hegedűhangversenyükön Mozart A-dúr hegedű-zongora szonátája, K. 305. Debussy: g-moll hegedű-zongora szonátája, Brahms: c-moll scherzoja és Bach, J-M. Leclair, Bartók és Brahms kamaraművei hangzanak el, zongorán közreműködik Czene Rudolf.

2022. 04. 28. 21:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A koncert megrendezésének több apropója van, melyről Lakatos György beszélt lapunknak.  – Az egyik apropó Claude Debussy 160. születésnapja, ezért adjuk elő a szerző hegedű-zongora szonátáját – sorolta a hegedűművész.

Művész-tanárként nagyon fontosnak tartom, hogy régi és új növendékeimmel együtt játsszak. Ezt a régi hagyományt kívánjuk újrateremteni a koncerttel. Váradi Gyula, nagyszerű növendékem, a Virtuózok 2016-os »Nagyok« korcsoportgyőztese lesz kamarapartnerem a II. részben. Sokszínű estének ígérkezik. Ha a teljes koncertprogramot nézem, a hallgatót a barokk kortól a XX. század zenéjéig vezetjük végig

– emelte ki a hegedűművész.

Debussy elhangzó, impresszionista jegyeket mutató szonátájáról így nyilatkozott a művész-tanár: – Vannak olyan dallamtöredékek, amelyek vissza-visszatérnek a szonátában, de mindig egy kicsit másképp. Egy akkord, egy dallam a régmúltat vagy a jelenhez közeli állapotot próbálja visszaadni. Különlegessége többek közt, hogy széles skálán mozog a csendes, a nyugodt és a tomboló belső feszültségek között. A közönség a műben több helyen magára ismerhet, hiszen tele van a legelemibb emberi ösztönökkel – mondta Lakatos György. Megtudtuk tőle, hogy Váradi Gyulával 2015 óta foglalkozik. A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Gyakorló Iskolájában találkoztak, ahol először kamarazenét, majd hegedű főtárgyat tanított neki. Az ő tanítványaként vált korcsoportjának győztesévé a Virtuózok című tehetségkutató műsor 2016-os szériájában. A művész-tanár elmondta, hogy többször léptek már fel közösen a Zeneakadémián és a budapesti Bartók Béla Konzervatóriumban.

A közös gyakorlás hosszas időpontegyeztetést igényel, mivel Gyula is tanít, én is oktatok, de mindig találunk alkalmat rá. A felkészülési idő több hét, de ha zenével foglalkozik az ember, nem lehet eléggé felkészült

– tette hozzá Lakatos György.

A program beharangozójában a következőket olvashatjuk a fellépő művészekről: „Lakatos György hegedűművész-tanár zenész család sarja. Nyolcévesen kezdett hegedülni, 12 évesen nyert felvételt a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemre, a rendkívüli tehetségek osztályába. 15 éves volt, amikor a Szent II. János Pál Pápa által celebrált misén játszott a Vatikánban, de szóló koncertet adott a párizsi Notre-Dame-ban is. Több zenei versenyen ért el előkelő helyezést, ezek közül kiemelkedik az American Protege nevű nemzetközi verseny, ahol az első díjat és a legjobb előadásért járó oklevelet adományozták neki New Yorkban, a Carnegie Hallban. 2011 óta tanít a Snétberger Tehetség Központban, 2013 óta saját osztályt vezet hegedű főtárgy-kamara szakon a Zeneakadémia aliskolájában. 2016-ban a Virtuózok című, nemzetközi hírű tehetségkutató műsorban tanítványa, Váradi Gyula a korcsoportjának győztese lett. Ugyanebben az évben az Év zenetanára díjat adományozták számára. 2021-ben a Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus keretében mutatták be a zenetörténet első lovári miséjét, amelynek művészeti vezetője volt.

Váradi Gyula hegedűművész a Virtuózok 2016-os »Nagyok« korcsoportgyőzteseként rengeteg fontos fellépésen van túl, koncertezett már többek közt New Yorkban, Dublinban és Berlinben is, a Virtuózok Kamaraegyüttes egyik alapító tagja.

Czene Rudolf szintén zenész család leszármazottja. A budapesti Bartók Béla Konzervatóriumban tanult, majd a Zeneakadémián diplomázott. Rendkívüli képességeire több nemzetközi szinten elismert művész hamar felfigyelt. Diplomakoncertjén Kocsis Zoltán dirigált, akivel haláláig jó kapcsolatot ápolt. Együtt játszott Martha Argerich világhírű zongoraművésszel is. Számos koncertet adott itthon és külföldön egyaránt. Szólókoncertjei mellett több kiváló művész zongorakísérőjévé vált. A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem, a budapesti Bartók Béla Konzervatórium és a Snétberger Tehetség Központ tanára.”

Borítókép: Váradi Gyula, Czene Rudolf és Lakatos György (Forrás: Óbudai Társaskör)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.