– Szinte családtagként éltem át a kitüntetett katonák tetteit – osztotta meg a könyv olvasásakor feltörő érzelmeit Schmittné Makray Katalin a Hajlíthatatlanok című könyv bemutatóján.
Az 1939 és 1945 között, Magyar Arany Vitézségi Éremmel kitüntetett katonák megemlékezéseit tartalmazó kötet megjelenését húszéves kutatómunka előzte meg.
A mű alapját ez a Szentváry-Lukács János által kezdeményezett kutatás képezi. Az esemény a tavaly elhunyt szerzőre való megemlékezéssel kezdődött. – Nagyon megérintettek a naturalista beszámolók – folytatta beszédét az olimpiai ezüstérmes magyar tornásznő.
Az bemutatón felolvasott részletek valóban igen érzékletes és megindító történeteket írnak le a második világháború magyar katonáinak hőstetteiről.
Többek között a kötet címét is ihlető Tapody Lajos főtörzsőrmester emlékeibe nyerhet betekintést az olvasó, de Krizsán Gábor, kitüntetett tizedes történetét is megismerhetjük.
Krizsán Szilárd gyermekkori élményeit osztotta meg nagybátyjáról, aki 1941-ben vesztette életét a háborúban. Ugyan sosem találkozott rokonával, mégis mély élmények kapcsolják őt hozzá.
– Mikor kisgyerek voltam, vasárnap délutánonként apai nagyszüleinkhez látogattunk, ahol ebéd után a felnőttek elővettek egy dobozt. Csendben olvasgatták a dobozból kivett papírokat, míg végül megláttuk a csillogó-villogó gyönyörűséget. Csak a rendszerváltás után döbbentem rá, miről is van szó…
A visszaemlékezések mellett a mű hátteréről Maruzs Roland, társszerző mesélt:
– A történet 1789-ben kezdődött, mikor II. József megalapította a Vitézségi Érmet.
A Magyar Arany Vitézségi Érem a legmagasabb kitüntetés volt a Magyar Királyi Honvédség legénységi állományában. A kalapos király által létrehozott elismerés 1918-ig élt, míg Horthy Miklós 1939-ben új névvel és négy fokozattal élesztette fel hagyományát. A könyv annak a negyven katonának visszaemlékezéseit és történeteit tartalmazza, akik a második világháború során kivételes hőstetteikért kapták meg az kitüntetést.
Az irodalmi alkotás gondozását és kiadását végző Dextra Media nevében Vándor Attila, filmrendező osztotta meg gondolatait, aki építőkőként és egy folyamat újabb fontos állomásaként tekint a könyvre. A Dextra Media nem először működik együtt Maruzs Rolanddal, hiszen 2011-ben „Vitézségért” címmel jelent meg a témában egy kötet, melyből a Hősök Aranygárdája című dokumentumfilm is készült.
Borítókép: Schmittné Makray Katalin bemutatja a kötetet (Fotó: Teknős Miklós)