A New Yorkban megnyílt kiállítás központi témája és célja, hogy az amerikai közönség is megismerhesse, Délkelet-Európa őskori civilizációjában hogyan alakult ki a társadalmi elkülönülés, hogyan tettek szert egyes személyek jelentős hatalomra, hogyan jutott el a térség a vaskor folyamán az első királyságok kialakulásáig, valamint hogy a politikai és gazdasági hatalom központosításának milyen tárgyi emlékei maradtak fenn.
Ezek között az egyik leglátványosabb és legjelentősebb tárgycsoportot éppen a Déri Múzeum egyik legbecsesebb bronzkori kincse, a 12 bronzbaltából és a kontinens egyik első bronzkardjából álló úgynevezett hajdúsámsoni bronzkincs képviseli.
A napokban jelent meg a kiállítás első katalógusa, amelynek hátsó borítójára a debreceni Városi Múzeum legendás múzeumőre, tudós polihisztora (régésze, helytörténésze, muzeológusa, etnográfusa), Zoltai Lajos által készített fotó került. Az üvegnegatívon megőrzött felvételen, a muzeológus Sárrétudvari (akkoriban Biharudvari) határában 1910-ben, a Balázs-halmon végzett feltárása látható, ami egyben Délkelet-Európa első fényképfelvételekkel is dokumentált kurgánfeltárása volt.
Borítókép: a hajdúsámsoni kincs (Fotó: Déri Múzeum)