Szokták mondani: annyira szeretek valakit, hogy az már fáj. A legmélyebb szerelem érzése képes az embert a mennybe emelni, ugyanakkor pokoli mélységekbe is taszítani. Ez a szélsőségesség a művészet legfőbb nyersanyaga évszázadok, évezredek óta. A legszebb irodalmi alkotások: költemények, regények, színdarabok is mind a szerelem fájdalmából építkeznek. Shakespeare Rómeó és Júliáját mindenki ismeri, Makszim Gorkij Makar Csudráját talán kevesebben.
A novella egy cigány szerelem tragikus végkimenetelű történetét meséli el.
Lojko Zobar, a szabad élet és a férfiszépség megtestesítője beleszeret az egykor Kossuth seregében szolgáló katona lányába, a világszép, karakán Raddába, aki azelőtt csak játszott a férfiakkal, összetörte a szívüket. Az érzés kölcsönössé válik, azonban a szuverenitás, a szabadságvágy hatalmasabb minden gyöngéd érzelemnél, így a szerelem rabságából egyetlen kiút mutatkozik, amely a halálba vezet.
Ehhez a fájdalmasan szép szerelmi történethez nyúlt vissza Szarka Tamás, aki egy jövőbeni színdarabhoz írta meg a roma kultúra gyökereiből táplálkozó zenei anyagot, amelyből megszületett az Esthajnal című dupla album.
Az ősbemutatót augusztus 19-én tartották a Margitszigeti Szabadtéri Színpadon, ahol a Ghymes alapítója saját zenekara mellett a Parno Graszttal és Tóth Gabival lépett fel. Az összművészeti produkciót táncos elemek is gazdagították, hiszen korábban Szarka Tamás egy roma tehetségkutatót is elindított, amelynek győztesei, zenészek, énekesek és táncosok szintén szerepeltek a lemezbemutatón. Ők ezúttal is színpadra léptek. Ugyanakkor az egyik legdrámaibb pillanatot a zenész-költő Puci Béláról és az 1990-es marosvásárhelyi magyarverésről írt novellájának elhangzása jelentette, amelyet akkor Reviczky Gábortól hallhatott a közönség.