Seregi Zoltán színházigazgató örömét fejezte ki, hogy ez az egyetlen rendezés, amelyet Pataki András nem mondott vissza azt követően, hogy művészetért és közösségi művelődésért felelős helyettes államtitkárrá nevezték ki a Kulturális és Innovációs Minisztériumban.
Pataki András szerint Gogol műve fantasztikus komédia, amely benne van a világirodalom top 10-ében. Ő maga negyedszer álmodja különböző színházak színpadaira a darabot. A rendezői elképzelés szerint az előadás olyan, mint „egy élő bábjáték”. Nem a lélektani realizmus rendszere mentén épül fel, hanem a vásári komédia szisztémájából indul ki. Pataki András nem akar az adott korra koncentrálni, mert a darab kortalan.
Kicsit jelen idejűvé válik minden
– mondja, de nem aktualizálja az előadást direkt a mára, „mert aktuális magától is” – fogalmazott a díszlettervezői feladatokat is ellátó rendező.
Az a cél, hogy az adott kérdéseket, problémákat, felvetéseket, pillanatokat tudjuk virtuóz módon megragadni, színesen bemutatni.
A szereplőkről szólva azt mondta, archetipikus figurák jelennek meg a történetben. A főhős nem igazi főhős, „valójában egy senki, de ebben a közegben el tudja játszani azt, aki soha nem volt, és nem is lehet”. Akit mellékszereplőnek gondolunk, kihagyhatatlan figura – mondta.
A műben Hlesztakov, a könnyelmű, de üres zsebű fiatalember csaknem két hete vesztegel már a meg nem nevezett orosz kisváros szállodájában, pénz és kapcsolatok nélkül, amikor a polgármester bejelenti, hogy Pétervárról revizor érkezik. A városka léha elöljárói ki másban látnák a revizort, mint Hlesztakovban? Pénzzel tömik, hízelegnek neki, hiszen félnek, hogy kiderül, mindegyikük zsaroló vagy zsarolható. A fiú nehezen érti meg, milyen szerepet szánnak neki, utána azonban minden lelkiismeret-furdalás nélkül fosztja ki őket.
A darab zenéjét Varga Gábor jazzmuzsikus szerezte, és élőben játssza majd a színpadon, egy mobil, tologatható zongorán. Szélyes Andrea jelmeztervező elárulta, mivel az előadás nem kötődik korhoz, így a ruhák sem. Civil jellegű jelmezek, kis korabeli beütéssel. A szereplők arca festett, ami a commedia dell’arte eszközrendszerére utal – jegyezte meg.
A darab az előbemutatót követően felújító próbák után, várhatóan március 31-én – az energiaválság miatt elrendelt három hónapos kényszerszünet után – debütál a békési megyeszékhelyen.
Borítókép: A revizort próbálja a Békéscsabai Jókai Színház (Fotó: Bere Mátyás/Békéscsabai Jókai Színház)