A hungarikumnak számító szablya és a magyar szablyavívás olyan nemzeti érték, amelynek hagyománya a honfoglaló magyaroktól kezdve a végvári vitézeken, majd a huszárokon át vezet a jelenig, s egyedülálló a világon. Mint írják, az instruktorképzés célja, hogy a résztvevők mélyebben megismerjék a magyar katonai hagyományokat és egyben foglalkozásvezetői képesítést szerezzenek, amivel eredményesen tarthatnak bajvívó-különórákat, -edzéseket. A képzés azoknak is szól, akiket elvarázsol a hadtörténelem, és egy újraélesztett fegyvernemmel akarnak megismerkedni, akikben megvan a szenvedély a tudás átadására. Azoknak, akikben megvan a készség, hogy levezényeljenek egy középkori várostromot vagy mezei csatajátékot a gyerekeknek, ami nemcsak színpadi drámajáték, hiszen valós küzdelem folyik.
A vezetőknek megfelelő stratégiát kell felállítaniuk és a legcélravezetőbb taktikát kell kiválasztaniuk, hogy győzelemre tudják vinni csapataikat
– mondja Zsolnai Gábor, az alapítvány kurátora. Várják mindazok jelentkezését, akik elhivatottak a felnövekvő generációk élményalapú oktatásában és fontos számukra hagyományaink továbbadása, életben tartása.
Zsolnai Gábor elmondta, hogy az iskolai bajvívószakkörök rendszerét az Oktatáskutató és -fejlesztő Intézet 2015-ben bajvívószakkör néven jó gyakorlatnak minősítette.
Idén megteremtődött annak a lehetősége, hogy a történelmi hadi játékainkat országos szinten is terjeszteni tudjuk, s az ehhez szükséges instruktorok képzése megkezdődjön
– mondta a kurátor. Ismertetőjükből kiderül, hogy a kilencvenórás program során a jelenlévők nemcsak a szablyavívás gyakorlatát, hanem a kard elméletét, kialakulását, fejlődését is elsajátítják, valamint a vívás történelmi hátteréről és a legismertebb közép- és kora újkori csatákról, várostromokról és hadjáratokról is tanulnak.
A Történelmi Hadi Akadémia Alapítvány az utóbbi években komoly eredményeket ért el abban, hogy a magyar középkori és kora újkori időszak minden korosztály számára érdekesebbé váljon. Fejlesztési és nevelési programjuk jótékonyan hat mind a szellemi, mind a mentális, mind pedig a fizikai fejlődésre, amellett előnyösen hat a szociális készségekre, megadja a közösséghez tartozás élményét, ezzel szilárdítva egy-egy közösség megtartó erejét. Erősíti a magyarságtudatot határon belül és kívül, gyarapítja, elmélyíti a történelmi, művészeti, irodalmi hagyományt, tudást, amely biztos alapot ad ahhoz, hogy a résztvevők tudják, hová tartoznak.
Rendezvényeiken országszerte gyerekek ezrei lehettek részesei lovagi próbáknak, pillanthattak bele a végvári vitézek életébe, szokásaikba, kipróbálhatták magukat bajviadalokon, megismerhették és kézbe vehették régi korok fegyvereit, páncéljait.
Az alapítvány Hadfiak seregszemléje címmel egy olyan edukatív, interaktív játékot indított el, amellyel a magyar történelem eddig ismeretlen részét fedezhették fel a gyerekek. Tavaly második alkalommal rendezték meg a seregszemlét, ahová az ország minden tájáról érkeztek hagyományőrző fiatalok, gyerekcsapatok. A Hadfiak seregszemléjén nemcsak több ezer látogató élvezhette az egész napos programokat, de a hagyományőrző egyesületeknek is kitűnő találkozási pontot jelentett az esemény. A nagy sikerre való tekintettel idén ismét elérhető lesz a játék.
Borítókép: Sok évszázados hagyomány támad új életre (Fotó: Sin Olivér)