Lengyelország 1795-ben veszítette el függetlenségét, területeit a környező nagyhatalmak – Oroszország, Poroszország és a Habsburg Birodalom között osztották fel. Az önállóságát elvesztett lengyel nemzet szabadságharcai az egész 19. századot átszőtték. Köztük az egyik legjelentősebb az úgynevezett januári felkelés volt. Az Orosz Birodalom ellen indított szabadságharc 1863. január 22-én tört ki, és 1864 április-májusáig tartott. Ugyan a függetlenség visszanyerését csak 123 évvel később, az I. világháború után sikerült kivívni, az ország felosztottsága alatt szerzett konspirációs tapasztalataikat a lengyelek a történelem későbbi, nem kevésbé drámai fejezetei során tudták érvényesíteni. A legjobb példa erre a második világháború idején létrehozott lengyel földalatti állam. Tapasztalataikból a kommunista diktatúra folyamán is tudtak meríteni.
Időpont: 2023. február 16. (csütörtök), 18.00 óra
Helyszín: Lengyel Intézet – 1065 Budapest, Nagymező u. 15.
A vendégeket Földváryné Kiss Réka, a Nemzeti Emlékezet Bizottságának elnöke és Joanna Urbanska, a Lengyel Intézet igazgatója köszönti.
Előadást tart Wojciech Frazik, a Nemzeti Emlékezet Intézete krakkói részlegének munkatársa.
A korlátozott férőhely miatt kérjük, hogy részvételi szándékát az alábbi linken található nyomtatvány kitöltésével jelezze: https://forms.gle/dX5SPvKVNozXHsvw8
Borítókép: a Lengyel Intézet (Forrás: budapesti Lengyel Intézet)