Szombaton és vasárnap este fél nyolctól a fiatal párizsi zongoravirtuóz, Lucas Debargue ad koncertet a Concerto Budapest szimfonikus zenekarral a Zeneakadémián. Lucas Debargue korántsem a szabvány szerinti fiatal zongoravirtuózok közül való. A párizsi születésű művész nem zenészcsaládból származik, zongorán csupán tizenegy éves korában kezdett el játszani, de aztán 15 évesen, megfelelő mentor híján, félbe is hagyta tanulmányait. Basszusgitározott egy rockzenekarban, majd bölcsészdiplomát szerzett, valamint 2010-ben, húszévesen végre visszatért a zongorázáshoz.
A hitelességéről és káprázatos kommunikációs képességéről híres előadó, Lucas Debargue az irodalomból, festészetből, filmművészetből és jazzből merít ihletet játékához, és a gondosan kiválasztott repertoárjából építkezve alakítja ki saját, személyes értelmezését. Bár a klasszikus zongorarepertoár központi helyet foglal el pályafutásában, szívesen mutatja be olyan kevésbé ismert zeneszerzők műveit, mint Karol Szymanowski, Nyikolaj Medtner vagy Milosz Magin.
Az ifjú művészt mára a világ legrangosabb helyszínei élvonalbeli zenekarokkal karöltve hívják játszani.
A koncert első felében elhangzó művek zeneszerzői kapcsán megfogalmazott véleménye egészen különleges kontextusba helyezi Bach és Mozart szerepét napjainkban
Ahhoz, hogy a zene hasson ránk, nem szükséges semmilyen háttértudás, csak elmélyült figyelem. Fontos lenne, hogy az emberek rájöjjenek, nem kell egy ajtót bezárni ahhoz, hogy egy másikat kinyissunk. Az egész világunk más lenne, ha ezt megértenénk. Bach és Mozart mindenkié. Feketéké, fehéreké, férfiaké és nőké. Meggyőződésem, hogy ha ezt nem felejtettük volna el, nem lenne most ennyi kérdőjel az egyenlőség körül.
Kondor Ádám A csalogány és a rózsa és Klenyán Csaba klarinétszólójával, Keller András vezényletével. A háromtételes mű 2019-ben készült a zenekar számára, de a járványügyi korlátozások miatt az ősbemutató korábban többször meghiúsult.
Borítókép: Concerto Budapest zenekar (Fotó: Posztós János)