Nyolc ország filmjei a 13. Frankofón filmnapok kínálatában
Franciaország magyarországi nagykövete, Claire Legras a frankofón filmnapok kapcsán rendezett sajtótájékoztatón jelentette be, hogy idén nyolc ország filmjeit láthatja a közönség a magyarországi Francia Intézet szervezésében. Felhívta a figyelmet a frankofón hónap egyéb eseményeire is: a Magyarországon franciául tanulók számára Pásztón slamversenyt, Pécsett frankofón diákszínjátszó fesztivált, Budapesten pedig frankofón dalversenyt hirdetnek.
Altnéder Miklós, a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) frankofón ügyekért felelős koordinátora kiemelte, hogy a KKM nemcsak anyagilag járul hozzá az eseménysorozathoz, hanem több program szervezésében is részt vesz, és hagyományosan egy magyar filmet is felajánl a filmnapok programjába: a Berni követ című magyar történelmi thrillert láthatja a fesztivál közönsége. A film március 3-i vetítését egy beszélgetés követi Szász Attila rendezővel. Pierre Pedico, a Francia Intézet igazgatója elmondta, hogy a járványhelyzet időszakán túllépve, tavaly 12 ezer látogatót regisztráltak a filmnapokon, idén pedig még magasabb látogatottságot tűztek ki célul.
Sophie Sellier kulturális attasé kiemelte, hogy számos alkotást a magyarországi premier előtt láthat a filmnapok közönsége. Mint elmondta, a Nők a filmvásznon című tematikus blokkban nyolc női rendező munkáit vetítik.
Ízelítő a filmekből
Március 5-én, vasárnap 19 órakor lesz látható az Urániában a Kontinensek sodrában című svájci vígjáték, mely tavaly Cannes-ban a rendezők két hetén debütált. Nathalie Adler az Európai Unió megbízásából készíti elő az európai államfők következő látogatását egy menekülttáborban. Váratlanul felbukkan a helyszínen a fia, Albert, aki harcos aktivista egy civil szervezetnél. Kilenc év után az ő találkozásuk nagyobbat szól, mint bármilyen diplomáciai bonyodalom. A vetítés után a film rendezője, Lionel Baier válaszol a közönség kérdéseire.
Március 7-én kedden 18.30-kor a Francia Intézetben vetítik a hollywoodi sablonokat ízig-vérig franciásan kiforgató, 2555-ben játszódó sci-fi komédiát, a Jöttem, szóltam, visszamennék (Le visiteur du futur) című filmet, melyben a Földet pusztulás fenyegeti. Az utolsó remény egy időutazó, aki képes visszamenni a múltba, és megváltoztatni az események menetét. A vetítés előtt, 16.45-kor François Descraques rendező Florent Dorin és Enya Baroux főszereplők mesterkurzust, a vetítés után pedig közönségtalálkozót tartanak.
Március 11-én, szombaton 19.30-kor láthatjuk A gáláns Indiák (Les Indes galantes) című zenés dokumentumfimet a Toldi moziban. Ez az első alkalom, hogy 30 hip-hop táncos, a rendező és a koreográfus az urban dance és az operaéneklés ötvözésével újra alkotják Rameau barokk remekművét, A gáláns Indiákat. A vetítése után hip-hop táncversenyre várják a közönséget az MD Danse Company szervezésében, ahol a legjobbat százezer forintos nyereménnyel jutalmazzák.
Rameau Castor és Pollux című operáját Vashegyi György vezényli a Müpában és francia részvétellel rendezik meg a Zeneakadémián a budapesti szaxofonnapot.
A Jazzdor Strasbourg–Budapest fesztivál nyolc francia, magyar és belga jazzformációt lát vendégül a BMC-ben.