Gálaműsorral és díjátadóval ünneplik a tánc világnapját

A Magyar Táncművészek Szövetsége gálaműsorral és szakmai díjak átadásával ünnepli a tánc világnapját ma a Nemzeti Táncszínházban. Az eseményen Vidnyánszky Attila, a színházi olimpia művészeti vezetője, egyben a Nemzeti Színház vezérigazgatója kiemelte: a táncszakmára a világra való nyitottság a jellemző, ebben példát mutathat a magyar színházi életnek.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2023. 04. 29. 16:30
20221005 Budapest Az Aranyhajú hármasok című drámakötet bemutatójával egybekötött sajtótájékoztatója. Fotó: Mirkó István (MI) Magyar Nemzet képen: Vidnyánszky Attila rendező, a Nemzeti Színház főigazgatója Fotó: Mirkó István
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Nemzeti Táncszínház is csatlakozott a 10. Nemzetközi Színházi Olimpiához, amelyről Vidnyánszky Attila, a fesztivál művészeti vezetője, egyben a Nemzeti Színház vezérigazgatója számolt be a tánc világnapján tartott szombati sajtótájékoztatón. Mint kiemelte, ez az első színházi olimpia, ahol a program szerves része a táncművészet. A táncszakma megérezte a lehetőséget ebben. Hozzátette: a táncszakmára a világra való nyitottság a jellemző, ebben példát mutathat a magyar színházi életnek.

tánc világnapja
Gálaesttel ünnepelnek a tánc világnapján a Nemzeti Táncszínházban. Fotó: Budapesttancfesztival.hu

Az olimpia vezérgondolata az, hogy megpróbálunk párbeszédet folytatni ahhoz, hogy elfogadjuk, megértsük egymást. Fontos, hogy kíváncsiak legyünk egymásra

tette hozzá.

Vidnyánszky Attila arról is beszélt, hogy néhány napja az olimpia nemzetközi szervezőbizottságának tagja lett, és garantálja, hogy ezután a tánc a színházi olimpiákon hangsúlyosan jelen lesz.

A sajtótájékoztatón elhangzott, a színházi olimpia részeként Budapest mellett Győr, Pécs, Szeged, Miskolc, Veszprém, Gyula, Kisvárda, Eger, Kápolnásnyék és további városok társulata és alkotóműhelye fogad külföldi táncelőadásokat.

Kiss János táncművész, a Magyar Táncművészek Szövetségének társelnöke ismertette a hazai táncszakma programnaptárát, kiemelve a XVIII. Magyar táncfesztivált, a VI. Horizont nemzetközi kortárstánc fesztivált, a 4. Under500 fesztivált, a Café de la Dance Velencei-tavi nemzetközi kortárstánc fesztivált, az Erdélyi táncháztalálkozót és a XII. Egri stúdiószínházi táncfesztivált. Elmondta, hogy az olimpia táncelőadásai beépülnek a már nagy hagyományú fesztiválok kínálatába.

Mihályi Gábor, a Magyar Állami Népi Együttes vezetője, a Magyar Táncművészek Szövetsége társelnöke kiemelte: a tánc világnapját minden évben gálaesttel ünneplik, ahol a magyar táncélet szereplőit köszöntik, és a művészeti produkciók mellett átadják a szövetség szakmai elismeréseit, az Imre Zoltán Alapítvány és az Ifj. Nagy Zoltán Alapítvány díjait. Díjat kapnak a növendékek, elismert művészek, táncpedagógusok és neves alkotók.

A tánc világnapján gálaműsort rendeznek

A gálaest közreműködői az idei és a múlt év díjazottjai közül kerülnek ki, többek között a Győri Balett, a Magyar Állami Népi Együttes, a Pécsi Művészeti Gimnázium és Szakgimnázium növendékei, valamint a Magyar Táncművészeti Egyetem hallgatói lépnek fel.

Az est második felében az évad legjobb alkotója díjat elnyert Fodor Zoltán táncművész, koreográfus Szerelem a kolera idején című produkcióját láthatja a közönség az Inversedance Fodor Zoltán Társulat előadásában.

A Nemzeti Táncszínház programjait Ertl Péter igazgató ismertette. Mint mondta, a május 6-ig tartó Budapest táncfesztiválon két neves külföldi együttessel és hazai előadásokkal várják a közönséget. Július 5. és 14. között nyári fesztivált szervez a táncszínház Budapesten, továbbá a 21. keszthelyi Táncpanorámát a Balaton Kongresszusi Központ és Színházzal szeptember 7. és 10. között rendezik meg. 

A táncszínházban a 2022/2023-as évadban csaknem háromszáz előadást láthat a közönség.

Az idei évad az innovációkról szólt. Az intézmény egy központi esemény-nyilvántartó rendszerben dolgozik, amely nemcsak a honlap, de most már a digitális programfüzet adatait is biztosítja, és vezérli a táncszínház digitális kijelzőinek működését

 – hangsúlyozta Ertl Péter, aki arról is beszélt, hogy befogadó színházként évente csaknem ötven társulat, sok száz előadása látható náluk.

A jövő évadban számos új bemutatóra és budapesti premierre készülnek. Az idén harmincéves Bozsik Yvette Társulat Körforgás címmel tűzi műsorra legújabb darabját, a Duna Művészegyüttes az Apák és fiak című koreográfiát mutatja be, a Győri Balett A skarlát betű című előadást hozza el, és terveik között szerepel a Kecskemét City Balett két előadásnak, a Hattyúnak és a Bánk bánnak a budapesti bemutatója is.

Díjakat adnak át a tánc világnapján

Az esten életműdíjat vehet át Szőnyi Eleonóra balettművész, balettmester, a Magyar Táncművészeti Egyetem (MTE) egyetemi tanára, Liszt Ferenc-díjas, érdemes művész.

Az évad legjobb női táncművészének járó elismerést Herkovics Eszter Adria (Győri Balett), Karin Iwata (Pécsi Balett), Szöllősi Krisztina (Badora Társulat) és Tóth Alma (Magyar Állami Népi Együttes) veheti át. Az évad legjobb férfi táncművészének díját Balázsi Gergő Ármin (Magyar Nemzeti Balett), Clark David Bonus Ortega (Inversedance Fodor Zoltán Társulat) és Melles Endre (Háromszék Táncegyüttes, Sepsiszentgyörgy) kapja.

Az évad legjobb pályakezdő táncművésze Scrivener Louis (Magyar Nemzeti Balett), Czvikli Fanni (Kulcsár Noémi Tellabor, Feledi Projekt, Bozsik Yvette Társulat), Nagy Noémi Gizella (Góbi Rita Társulat) és Pataki Noémi Kata (Duda Éva Társulat) lett. Az évad legjobb végzős növendékei számára odaítélt Roboz Ágnes-díjat Nagy Gvendolin és Egyed Mátyás, az MTE hallgatója, valamint Hoffer Tekla, a Pécsi Művészeti Gimnázium és Szakgimnázium végzős táncművésze veheti át.

Az évad legjobb alkotójának járó elismerést Fodor Zoltán Harangozó Gyula-díjas táncművész, koreográfus, az Inversedance Fodor Zoltán Társulat művészeti vezetője nyerte el. A táncművészetért díjat Sallai Sándor impresszárió, művészeti menedzser és Vati Tamás Harangozó-díjas táncművész, a Bozsik Yvette Társulat tagja veheti át szombat este.

A táncoktatásért díjat Késmárki Kálmán, az MTE címzetes egyetemi docense és Szent-Ivány Kinga Harangozó-díjas táncművész, táncpedagógus, koreográfus, a Nemes Nagy Ágnes Művészeti Szakgimnázium művészeti vezetője, a Színház- és Filmművészeti Egyetem adjunktusa kapja. A tánctudományért díjat Lanszki Anita egyetemi docens, az MTE Tánctudományi Kutatóközpontjának igazgatója, Pedagógia és Pszichológia Tanszékének vezetője veheti át.

Az Imre Zoltán Alapítvány-díját Szabó Réka koreográfus, rendező, a Tünet Együttes művészeti vezetője nyerte el. Az Ifj. Nagy Zoltán Alapítvány A Táncművészetért díjai közül A „Nagy” Alakításért-díjat Szabó Márton táncművész, magántáncos, balettmester, a Pécsi Balett tagja, a Pécsi Művészeti Gimnázium és Szakgimnázium táncművészeti képzésének vezetője kapja, A „Nagy” Alakításért hallgatói díjat pedig Dobra Janka (MTE) veheti át.

Programok, rekordok, riportok a Kultúrnemzet színházi olimpiai gyűjtőoldalán! Kattintson IDE!

Borítókép: Vidnyánszky Attila, a színházi olimpia művészeti vezetője, a Nemzeti Színház vezérigazgatója (Fotó: Mirkó István)

 

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.