Az athéni olimpiai játékok nyitó és záróünnepségének kreatív rendezőjeként ismertté vált Dimitrisz Papaiannou 2020-ban készült, INK című táncelőadását hozza el május 4-én a Nemzeti Színház Nagytermébe. A produkciót 2022-ben Londonban Oliver-díjra jelölték a legjobb új táncelőadás kategóriában.
INK a polip tintájára is utalhat
A szöveg nélküli egyórás előadásban az alkotó, Dimitrisz Papaiannou erőteljes hatású képekkel duett formájában mutatja be saját emberi küzdelmét a tudatalatti szorongásaival.
A produkció során nem egy modern táncelőadást láthat a néző, hanem egy olyan vizuális összművészeti projektet, ahol egyaránt jelen van az életet jelképező víz a színpadon és az utópisztikus világra utaló műanyaglombik, valamint a tudatalattinkat szimbolizáló polip, amelyből kifolyó festék a kreatív energiáink forrása is lehet.
Az egyéni létezés és az élet kérdéseinek legfontosabb dilemmáit vizsgáló alkotásban a rendező a képzőművészet és vizuális látvány világával nyűgözi le a közönségét.
Az athéni születésű Papaiannou festőként és képregényrajzolóként kezdte művészeti pályáját. Az előadóművészet világában, nemcsak koreográfusként, hanem díszlet-, jelmez-, smink- és világítástervezőként is dolgozó alkotó legnagyobb ismertségét a 2004-es athéni olimpiai játékok rendezőjeként érte el.
Darabjaira jellemző, hogy különleges látványvilágával sokkolja a nézőt, ahol elmosódik a határ a valóság és a képzelet között.
Az underground világából induló művész az elmúlt harminc évben kitörölhetetlenül rányomta bélyegét a görögországi művészeti életre.