Örkény Istvánt idézi az Örkény Színház és az EGIS gyógyszergyár közös kezdeményezése

Azt eddig is tudtuk, hogy az irodalmi karrierek meglepően regényes módon formálódnak, de azt, hogy egy írói életpálya egy gyógyszergyárban, pontosabban az Egyesült Gyógyszer- és Tápszergyárban vegyen rendkívüli fordulatot, azt csak azok tudhatták, akik behatóan foglalkoztak Örkény István életpályájával. Eddig. A mai naptól ugyanis Örkény István 111. születésnapja alkalmából, illetve a jeles vállalat, az azóta új néven működő Egis Gyógyszergyár Zrt. alapításának 10. évfordulója alkalmából közös kiállítást nyitott a cég és az Örkény Színház.

2023. 04. 05. 19:44
20230405 Budapest Örkény Színház es EGIS gyógyszergyár sajtótájékoztató Fotó: Mirkó István Magyar Nemzet Fotó: Mirkó István
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A teátrum előcsarnokában látható installáció megidézi azt az időszakot, amikor Örkény, akarva-nem akarva a gyógyszergyárban dolgozott. Az írói pályán beálló vargabetű, a gyógyszegyár felé vett kényszerű kitérő az ötvenhatos forradalom megtorlásához kapcsolódik. Az író ugyan nem vállalt tevékeny részt a forradalmi mozgalomban, de ő írta a Magyar Rádió híres szózatát: 

Hazudtunk éjjel, hazudtunk nappal, hazudtunk minden hullámhosszon.

Börtönt ugyan nem kapott az író, de hallgatásra ítélte a visszatért diktatúra. Cikkeit, írásait nem közölték, darabjait nem játszották, könyveit visszadobták.

Örkény Istvánt idézi az Örkény Színház és az EGIS gyógyszergyár közös kezdeményezése
Mácsai Pál az Örkény István Színház igazgatója és Poroszlai Csaba az Egis Gyógyszergyár Zrt. vezérigazgatója Fotó: Mirkó István

A kiállítást bemutató sajtótájékoztatón, Mácsai Pál, az Örkény István Színház alapító igazgatója érzékletesen mesélte el, hogyan kapott tájékoztatást az író a szilenciumról.

Hivatalosan természetesen nem közölték vele a döntést. Egyszerűen visszapostázták neki a korábban megkötött szerződéseit, úgy, hogy mindegyiket vastag tussal áthúzták. Egyértelmű volt…

A fiatal Örkény István gyógyszerészként apja gyógyszertárában

Örkény évekig kereste helyét, míg végül a karrierje csúcsa felé haladó Aczél Györgyhöz fordult, aki akkoriban a művelődésügyi miniszter egyik helyettese volt. A politikus miután megtudta, hogy Örkénynek gyógyszerészeti és vegyészmérnöki végzettsége van, beparancsolta az írót az Egyesült Gyógyszer- és Tápszergyárba. Laborasszisztensnek. Ez nagyjából azt jelentette, az ő feladata lesz a kémcsövek elmosása és a laboratórium takarítása, de hamarosan kiderült, jó közösségbe keveredett az író.

Mácsai Pál így beszélt erről a kapcsolatról. 

Örkény szolidáris közegbe került. Hamar áthelyezték a gyógyszerismertető csoportba, cikkeket kértek tőle az üzemi lapba, ő írta az orvosoknak szóló tájékoztatókat, sőt egy idő után azt sem várták el, hogy bejárjon. Gyógyszerismertetőt otthon is lehet írni… 

Két Magyarország létezett ezekben az időkben – tette hozzá az igazgató. – Volt egy szolgalelkű, munkásőr-Magyarország és egy szolidáris, szabadságszerető Magyarország. Ez utóbbihoz tartozott az EGIS.

Örkény maga így emlékezett ezekre az időkre: „Ez volt a szabadság korszaka, nem voltam tekintettel arra, hogy meg fog-e jelenni, amit írok.” Mert persze írt ő akkor is, csak természetesen az asztalfióknak.

Ugyanakkor ezek azok az évek, amikor valami egészen különös történt. Az ötven felé járó, betegeskedő ember e kényszerű kitérő során rátalált egyéni hangjára. Mácsai úgy fogalmazott: minden, amit Örkényhez kötünk, amit örkényinek tartunk, ekkor vagy ezután született. A gyógyszergyári kitérő után írta az egyperceseket a Tótékat és a Macskajátékot. Amikor a hatvanas évek elején végre újra publicitáshoz jutott, sorban aratta az irodalmi sikereket.

Stefan Zweig arra hívja föl a figyelmet Fouchéról szóló művében, hogy a száműzetésnek jellemformáló ereje van. A kitaszítottság újrarendezi a lelket, a korábbi életritmustól való kényszerű eltávolodás új perspektívákat nyit meg. Csak az ismeri az élet teljességét, aki a mélybe is képes lemerülni. Milton vaksága, Beethoven süketsége, Cervantes algíri rabsága, Luther wartburgi rejtőzése, Dosztojevszkij várfogsága, mindez nem véletlen…

Örkény Istvánt idézi az Örkény Színház és az EGIS gyógyszergyár közös kezdeményezése
Mácsai Pál az Örkény István Színház igazgatója Fotó: Mirkó István

Örkény – legalábbis Mácsai Pál szerint – ugyancsak kapott valami nagyon fontosat az Egyesült Gyógyszer- és Tápszergyártól: felismerte természettudományos műveltségét, felismerte a szigorú racionalitás erejét, felismerte, hogy az irodalomban a kémiai képlet a tömörítés, a végsőkig vitt tömörítés. Így születtek meg az egypercesek.

– Vannak cégek, amelyekkel eszünkbe nem jutott volna összebútorozni – fogalmazott az igazgató. – Az EGIS azonban nemcsak Örkénynek adott menedéket és új irodalmi perspektívákat, hanem innovációival maga is hozzá járul a magyar kultúra kiteljesedéséhez, megújulásához.

A közös évfordulóra emlékező kiállítás mellett, az együttműködés szellemében pályázatot is hirdetett a két intézmény. Örkényt idéző egyperceseket várnak, de nem csak gyógyszerészektől, vegyészmérnököktől és laborasszisztensektől.

Borítókép: Mácsai Pál az Örkény István Színház igazgatója és Poroszlai Csaba az Egis Gyógyszergyár Zrt. vezérigazgatója (Fotó: Mirkó István)


 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.